| ellysiatatxD a întrebat:

Tanara are grad de comparatie? Ofer fundawinking

8 răspunsuri:
| ema_2625 a răspuns:

Da are: gradul pozitiv:tanara; comparativ:de superioritate-mai tanara; de egalitate-la fel de tanara; de inferioritate-mai putin tanara; superlativ relativ de superioritate-cea mai tanara; de inferioritate-cea mai putin tanara; superlativ asolut-foarte tanara/extrem de tanara; prin repetarea adjectivului-tanara, tanara;

| Gogu06 a răspuns (pentru DDCC):

inferior, superior
-major, minor
-oportun,
-anterior, posterior, ulterior
-interior, exterior
-extrem
-maxim, minim
-suprem
-optim
-ultim
-asemenea
-complet
-general
-întreg
-gigantic
-uriaş
-perfect
-petrolifer
-unic
-principal
-veşnic
-uluitor,
-nemaipomenit
-extraordinar
-din cale-afară
-oral
-unic,
-desăvârşit
-fantastic, formidabil, teribil, ultra, super, trăsnet, mortal, de milioane
-supraaglomerat, ultrasensibil, excelent, admirabil, splendid. astea nu au grad de comparatie. Aide capu tau nimic nu stii, ai trait degeaba, te-ai dus la scoala sa ai de unde sa vii. Totii repetentii umbla in ziua de azi pe internet.

| DDCC a răspuns (pentru Gogu06):

Ce repetenți măi?
Eu am răspuns la întrebare: "are grad de comparatie?" și am dat link să se lămurească.
Și acum vii tu cu alte chestii, ai explicat îndeamnănunțit, deci bravo ție, ai ceva cu mine, spune, fiindcă eu n-am nimic (cu tine)?

| Gogu06 a răspuns (pentru DDCC):

Da, te suspectez de ceva vreme ca vrei sa o agati pe soacramea pe facebook, sunt cu ochii pe tine

| DDCC a răspuns (pentru Gogu06):

Aoleu, pe cine? rolling on the floorhee hee

| Kukiux a răspuns:

Da, are

| SimonaCristina a răspuns:

Mai tanara, mai putin tanara, cea mai tanara...