| Chrysk2 a întrebat:

Ti-ai sacrifica viata pentru cel mai bun prieten al tau atunci cand ar fi intr-un pericol major?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Marturisesc cinstit:in orice clipa mi-as sacrifica viata pentru o singura fiiinta:copilul meu.Sigur ca un prieten e foarte important; dar numai pentru viata,nu pentru moarte; si, inainte de a-mi iubi prietenul, am datoria sa ma iubesc pe mine insami; asa cum si el ar face si nimic de condamnat n-ar fi in asta.Eu cred ca aceia care spun ca ar renunta la propria-le viata pentru un prieten nu stiu ce spun; pusi intr-o asemenea situatie,nu logica, nu ratiunea, nu compasiunea vorbesc mai intai; primul care intra in actiune e instinctul; si cel al supravietuirii e extrem de puternic.Numai bine.

14 răspunsuri:
| didiDia a răspuns:

Nu

| DianaScorpio a răspuns:

Cel mai probabil da, mi-as risca viata pentru el. Un prieten adevarat e langa tine atat la bine cat si la greu, incearca mereu sa te sprijine si sa te ajute sa treci peste greutati. Sunt momente in care simti ca viata nu mai are nici un rost, iar acel prieten adevarat e acolo pentru tine, te asculta, te mangaie... de ce nu ti-ai risca atunci viata pentru el? Si ai faceo cu draga inima...
Cat despre faptul ca prietenii vin si pleaca nu stiu ce sa spun, eu chiar cred ca relatia cu cei adevarati poate tine o viata intreaga.

| Hombre a răspuns:

Nu, inutil gestul sinucigas al unuia in salvarea celuilalt, fiecare cu carma lui.

| Chrysk2 explică:

ZiNc inseamna ca tu nu ai un prieten foarte bun,cu care sa te vezi zilnic cateva ore de cand erati mici.
Cum ati spus mai multi,acum putem zice asa, dar in momentul acela ar fi destul de greu sa iti pui viata in pericol cand iti trec toate amintirile prin minte, dar totusi ceva as face pentru ca e prietenul meu si stiu ca si el m-ar ajutawinking

| PokemonPew a răspuns:

Da... poate

| PokemonPew a răspuns:

Da mah

| PeStraziGoale a răspuns:

Poate.

| Eclipse_8761 a răspuns:

Dupa 8 ani de prietenie sincera, in care mi-a fost alaturi in toate momentele, fericite sau triste, cred ca da...

| CluTcheR a răspuns:

Nu cred ca "sacrifica" este cuvatul potrivit. Dar mi-as RISCA viata pentru un prieten foarte bun, daca acesta ar fi in pericol.
Si cand spun "prieten foarte bun" nu ma refer la vre-unul dintre golanii cu care ies la o bere din cand in cand. Prietenii buni (in adevaratul sens al cuvantului) sunt din ce in ce mai rari.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu putem spune inainte pentru ca in momente de cumpana nu mai ai timp sa gindesti ci "o faci"pur si simplu.Astfel vom avea surpriza ca oameni considerati de ultima speta, scursurile societatii, sa fie primii care o fac iar toti cei cu apucaturi "nobile"sa intareasca marginea evenimentelor.Deci nu putem sti din raspunsuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! De acord cu "harciog". Nu poţi şti dinainte cum vei reacţiona în situaţii-limită. Acuma, când doar mă gândesc, eu zic că mi-aş risca viaţa pentru cel mai bun prieten, dar în situaţia concretă nu se ştie ce aş face.
Dacă vrei un plus de informare, dacă vrei să te relaxezi ori să te distrezi, dă click pe http://lecturirecenzate.ro/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singurul meu prieten aevarat este cainele meu. Doar el si-ar da viata pentru mine.

| r0by2oo9 a răspuns:

Nu