| CameliaS a întrebat:

Știți cumva dacă filmul "Baltagul" de Mihail Sadoveanu păstrează toate elementele cărții? Profesoara mea de română ne-a spus că ne va da un test cu întrebări din care să își dea seama dacă am citit cartea sau nu. Eu trebuie să iau nota zece. Credeți că dacă urmăresc filmul își va da seama că nu am citit cartea?

Răspuns Câştigător
| Rose123 a răspuns:

Filmul nu cuprinde toate detaliile. De ce nu incerci sa citesti cartea? Eu am citit-o saptamana trecuta. Nu e lunga. Singura problema este limbajul(arhaisme,regionalisme), dar in majoritatea cartilor, acestea sunt explicate in josul paginii. Daca nu ai chef sa citesti cartea, macar citeste un rezumat, un comentariu sau o povestire. Insa nu te astepta la nota 10 nefacand nimic. Incearca sa si meriti nota! Bafta! happy

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Filmul baltagul este o dramatiyare inspirata de carte, nu urmareste toate elementele si exista cateva diferente semnificative. E foarte usor sa iti dai seama daca cineva a citit cartea sau a vayut doar filmul. Daca veyi doar filmul, nu poti scoate mai mult de un 7 la un astfel de test.

| Azµre a răspuns:

Nu. Niciun film nu respectă cartea!

| Oana92 a răspuns:

Nici un film, oricat de bine realizat ar fi nu pastreaza toate elementele cartii. Mai bine te pui sa citesti cartea, nu e greu de citit.

| CameliaS explică (pentru Oana92):

Mulțumesc din suflet, Oana. Așa voi face. O seară plăcută!

| luisanamy a răspuns:

Nu isi da seama, pentru ca elementele importante se afla in film. Dar cel mai bine este sa citesti un rezumat, este mai simplu.

| lucybzz a răspuns:

Filmul nu respecta intocmai cartea.
daca nu ai citit, citeste un rezumat pe capitole, si uita-te la film.
daca te uiti la film o sa intelegi mai bine.
totusi nu e bine sa te uiti numai la film, BAFTA.
PS. Asa spun profesorii ca sa sperie elevii si profesoara mea spunea la fel; nu e chiar asawinking