| anonim_4396 a întrebat:

Știe cineva cum se calculează media la module? Am 3 module

Răspuns Câştigător
| Sekim a răspuns:

Se calculeaza toate notele de pe ambele semestre si se imparte la cate note sunt, se calculeaza exact ca celelalte medii doar ca nu se incheie in ambele semestre, doar la finalul anului.

| Cristina5728 a răspuns (pentru Sekim):

Nu înțeleg ..gen se calculează la toate 3 sau cum ca eu doua se fac cu un profesor și unul cu altul

| Sekim a răspuns (pentru Cristina5728):

Fiecare M are o medie, care se face exact ca la celelalte materii, doar ca la finalul anului, nu ai medie pe ambele semestre. Nu conteaza ca faci cu acelasi profesor, se considera alta materie

| Cristina5728 a răspuns (pentru Sekim):

Aaa ok mulțumesc
Și deci de Ex dacă am 3 note pe un sem și 3 pe celălat le adun pe toate și le împart la 6?

| Sekim a răspuns (pentru Cristina5728):

Bingo

| Cristina5728 a răspuns (pentru Sekim):

Șiii am auzit că media nu se rotunjește gen dacă e 9, 45 așa se trece
E adevărat?

| Sekim a răspuns (pentru Cristina5728):

Media semestriala se poate trece cu virgula, da.

| Cristina5728 a răspuns (pentru Sekim):

Okk

11 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce module?

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Dacă știu eu bine, modulele reprezintă restul pe care-l obții împărțind două numere. Ex: 5%2=1
Dacă la modulele astea te referi e foarte simplu: calculezi toate cele 3 module și apoi le faci media aritmetică!