| Cristiananstar a întrebat:

Știe cineva o facultate integral online?
Vreau să o fac din alta țară.

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Exista cursuri prin corespondenta, dar mare atentie la escrocherii. Astia fac escrocherii chiar cand scrie clar ca sunt acreditati de organizatii de acreditare, care sunt de fapt paravane pentru escroci. Cum ar fi am eu o universitate la cutia mea postala si organizatia de acreditare o are nevasta-mea, la alta cutie postala.

edx.org ofera certificate de absolvire a unor cursuri, dar nu stiu in mod concret ce-ai putea face cu astfel de certificate.

Si inca ceva: rolul unei universitati e sa te invete sa gandesti. Peste zece-douazeci de ani ai uitat mare parte din ce-ai invatat la universitate, dar ai ramas cu modul de gandire.

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Sper ca ai vrut sa spui ca o faci in alta tara nu din alta tara.
In Romania nu exista facultate pe care sa nu o servesti deloc, macar de cateva ori tot trebuie sa te duci.

| doctorandus a răspuns (pentru Bondarel99):

Exista cursuri prin corespondenta, dar mare atentie la escrocherii. Astia fac escrocherii chiar cand scrie clar ca sunt acreditati de organizatii de acreditare, care sunt de fapt paravane pentru escroci. Cum ar fi am eu o universitate la cutia mea postala si organizatia de acreditare o are nevasta-mea, la alta cutie postala.

edx.org ofera certificate de absolvire a unor cursuri, dar nu stiu in mod concret ce-ai putea face cu astfel de certificate.

Si inca ceva: rolul unei universitati e sa te invete sa gandesti. Peste zece-douazeci de ani ai uitat mare parte din ce-ai invatat la universitate, dar ai ramas cu modul de gandire.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt cursuri la nivel universitar cu diplomă de absolvire nenumărate pe Internet, mai ales în USA. Caută pe Google.