| ralucaralu a întrebat:

Tocmai m-am hotarat sa dau la medicina generala. Ce parere aveti? As vrea mai multe detalii despre anii de facultate, de rezidentiat si de examene. E adevarat ca trebuie sa inveti tota ziua si ca nu ai deloc timp liber? E greu sa pleci in strainatate dupa facultate?

2 răspunsuri:
| criisz a răspuns:

Mi se pare o idee excelenta. Dar fii atenta si la bugetul pe care il dispui pentru facultate, este f scumpa... plus ca e posibil sa apara si ceva restante. E pacat sa te apuci si sa o abandonezi din diferite motive. Este o facultate grea, dar cred ca merita. Ma gandeam sa dau si eu. dupa ce o termin pe actuala. Poate peste ceva timp te intreb eu pe tine cum este sa fi student la medicina.
Sa auzim numai de bine!

| devine a răspuns:

Nu trebuie sa inveti toata ziua, dar daca vrei totusi sa ramai cu ceva in cap si sa nu omori oameni dupa, sau sa ajungi un medic mediocru, trebuie sa depui ceva efort. Trebuie sa te si pasioneze pentru ca nu e vorba de invatat mult ci e vorba de stat in spital destul si mers in fiecare zi la stagii. In anii preclinici (1-3) aveam si cate 12 pe zi; ce-i drept mai lipseam de la unele cursuri nefolositoare... dar dupa anul 3, in anii 4-6 este foarte importants a te duci la toate stagiile si sa dai din coate sa te faci remarcat sau sa te bage medicii in seama, sa te invete ceva. NIMENI nu trage de tine sa inveti in facultate si risti sa ramai o nulitate.
Examenele... unele sunt ok, altele grele, dar nu prea sunt examene imposibile daca ai bunul simt sa inveti. La fiecare materie se dau de multe ori cate 2 examene, unul practic si unul "mare", teoretic. Exista si un "top 400" in care trebuie sa te mentii daca vrei sa ramai la buget, in functie de medii.
Eu vorbesc pentru Buc aici.
Rezidentiatul: se da un examen la sfarsitul anului 6 (pe langa examenul de licenta, evident) cu 200 intrebari din toata materia si in functie de notele obtinute se face un "clasament", apoi se iau pe rand candidatii si fiecare spune ce specialitate vrea, in functie de locurile care sunt disponibile in acel an.
Faci rezidentiatul 4-5-6 ani, in functie de specialitate, apoi esti... somer happy, ca orice individ acre termina orice facultate si trebuie sa iti cauti de munca; insa in Ro se scot foarte greu posturi in spitale deci trebuie sa te agiti si la capitolul asta.
Nu e asa greu sa pleci, cred ca e mai usor sa pleci decat sa ramai in tara, mai ales daca iti alegi o specialitate care este foarte cautata in afara.
Un avantaj in aceasta facultate este acela ca te poti duce in vacantele de vara sa faci practica prin strainatate pentru ca cei din afara sunt foare obisnuiti cu studenti sa vina sa faca practica si accepta multa lume. In schimb in Ro, daca vrei sa te duci sa faci practica intr-un junghi de spital, se uita cu fundu la tine si trebuie sa cunosti pe cineva sau sa dai "Cadouri". Stupid.
Oricum, ce pot sa zic, bafta. E frustranta facultatea asta. Asta cred ca e cuvantul potrivit.