| CristiCryssu a întrebat:

Trec in clasa a8a, imi puteti spune si mie ce diferenta este intre a7a si a8a? este mai greu?

Răspuns Câştigător
| MissG_4403 a răspuns:

Buna! eu am terminat anul acesta clasa a 8a.

principala diferenta e faptul ca este un an terminal, in care te asteapta examene, deci trebuie sa inveti pentru a-ti putea asigura o medie cat mai buna pentru admitere.

in privinta materiei, ce pot sa spun...:
-matematica: geometria se schimba la 120° laughing), nu as spune 180° pentru ca aplici ce ai invatat pana acum, dar studiezi numai geometria in spatiu, nu in plan. Mie primul semestru geometria in spatiu mi s-a parut destul de grea, fiind foarte abstracta si cum pierzi o lectie simti ca nu mai stii nimic, asa ca te sfatuiesc sa inveti bine primul semestru, cu demonstratii si alte cele, ca altfel nu vei face fata tot anul. algebra continua aceleasi lucruri, ducandu-le la un nivel mai avansat.
-la romana inveti felul propozitilor(predicativa, subiectiva, atributiva, etc)- nu se mai reiau partile de vorbire, ci doar partile de propozitie la unele(de ex: subiectul-subiectiva, etc). mie personal mi-au placut mai genurile literare studiate in clasa a 8a decat in a 7a: romanul, comedia, etc.
-chimia se mai aprofundeaza putin, insistandu-se asupra notiunilor deja invatate
-la fizica: caldura, electricitatea, studiul fluidelor, altceva nu-mi la amintesc:d, dar parca mai era...
-la biologie: ecologia mediului
- la geografie: Romania
- la istorie: istoria romanilor
- limbile straine se mai aprofundeaza
- faci LATINA! mie personal mi se pare o materie care nu ar trebui facuta in clasa a 8a, destul de greoaie, dar depinde si de profesor cum reuseste sa o prezinte, sa o faca cat mai placuta.
-restul materiilor: civica, tehnologie, religie, muzica-desen(o saptamana muzica, una desen), sport. nu am ce sa zic. nu prea mare bataie de cap.

deci diferenta e ca da, materia e mai grea si vezi mai sus diferentele, insa daca stii sa inveti cum trebuie si cat trebuie, caci bineinteles nimeni nu spune sa stii perfect ca un pagal sau sa-ti tai venele daca iei un 9. 99, va fi un an placut. Incearca sa profiti cat mai mult, caci va fi ultimul an cu colegii tai si ultimul de gimnaziu, ani pe care ii vei regreta mai tarziu.
iti doresc mult succes in anul ce vine si sa intri la liceul pe care ti-l doresti!

3 răspunsuri:
| Muzika a răspuns:

Da este mai greu sunt mai multe ore.si in plus este si latina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hello! Si eu sunt pe a8a si e adevarat este mai greu! La latina mie mi se pare usor.Depinde de cine iti preda aceasta materie.Eu fac cu profa de romana si e chiar de treaba. Daca nu faci cu un profesor pe care il cunosti, pune-te bine cu el dar ai grija sa nu devii catelusul lui de companie! Vei avea de suferit in relatiile cu colegii

| brigitta_8320 a răspuns:

Da! Cu siguranţă este mai greu, deoarece ai de învăţat la matematică, limba română, geografie şi istorie lucruri complicate şi lungi ca şi conţinut, dar nu te speria, va fi totul ok. happy