| Wtf9000 a întrebat:

Trei barbati merg la un hotel. Ei platesc fiecare cate 10$ pentru camera lor, care costa 30$. Dupa ce barbatii ajung in camera, managerul realizeaza ca le-a luat cu 5$ mai mult, asa ca trimite ingrijitorul sa le duca cei 5$. Pe drum ingrijitorul se gandeste sa le dea cate 1$ fiecaruia, si sa pastreze el 2$ ca bacsis, din moment ce 5$ nu pot fi impartiti la 3.
Din moment ce fiecare barbat a primit 1$ inapoi, fiecare a platit cate 9$ pentru camera, adica 27$ in total. Dupa care se adauga 2$ pastrati de ingrijitor, in total vin 29$. Unde este dolarul lipsa?

Răspuns Câştigător
Shin
| Shin a răspuns:

Aici este o greseala de logica. Nu trebuie adunati cei 2 $ la 27 ci trebuie adunati cei 3 $ primiti de clienti inapoi. Ei au primit 3 din 30 deci e corect, fiecare a platit aparent cate 9 $. Cei 2$ sustrasi de ajutor trebuie scazuti din suma de 27 ci nu adunati la aceasta. Ecuatia corecta este:
(30-5)+2=25+2=27$ platiti efectiv de clienti; si
30-(3+2)=30-5=25$ primiti efectiv de hotel.

8 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

La Directia de Impozite si Taxe?rolling on the floor

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Cumva...ingrijitorul a fost asa prost incat sa-l piarda pe drum?laughingrolling on the floor

| Wtf9000 explică:

Nu. Nu l-a pierdut.

| floryroscata74 a răspuns:

Cred ca t-i l-a dat tie, sa ne spui si noua bancullaughing happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am mai discutat problema asta......sub alta forma:
http://www.tpu.ro/......mai-bogat/

| Wtf9000 explică:

Da, numai ca de acolo nu se intelege nimic. laughing

Shin
| Shin a răspuns:

E vb de mine? multumesc... blushing happy

| Wtf9000 explică:

Felicitari Shin, o stiai deja. laughing