| Alexandrapinkrose a întrebat:

Trei numere sunt direct proportionale cu numerele 3, 4, 6 si al treilea este cu 3,(3) mai mare decat media aritmetica a primelor doua numere.Sa se afle numerele.

3 răspunsuri:
| wintage a răspuns:

La asta nu iti da numere intregi. Sigur ai scris bine enuntul?

| wintage a răspuns:

Uite de ce am zis ca nu da bine.
Cand e direct proportionalitate se scrie
x/3=y/4=z/6=k si poti exprima fiecare ca fiind x=3k,y=4k,z=6k
3,(3)=30/9
ma=(x+y)/2=7k/2 (ar fi trebuit sa dea exact)
z=30/9 + 7k/2
6k=30/9 +7k/2
Nu prea are rost sa mai rezolvi asta dar eu iti arat :
6k-7k/2=30/9
5k/2=30/9
k=60/45=4/3=1,(3)
Sunt mai mult ca sigur ca cerinta este incorecta. Sigur nu e acolo primul este cu 3, (3) mai mare decat MA a ultimelor doua numere?

| Alexandrapinkrose explică:

Da l-am scris bine