| vladimirovici a întrebat:

Uite o intrebare interesanta: "Scotland Yardul, cunoscutul sediu al poliţiei engleze - ai cărei detectivi au fost şi continuă să fie eroii simpatici ai atâtor şi atâtor romane de aventuri -, îşi datoreşte faima şi datorită scrupulozităţii cu care îşi alege agenţii. Candidaţii la examenele de admitere în şcolile Scotland Yardului sunt supuşi la o serie de teste menite să le verifice aptitudinile.

Astfel, la un concurs ţinut în urmă cu câţiva ani, cei 248 de candidaţi au fost supuşi la următoarea probă:

Fiecare a primit patru fotografii ce reprezentau persoane diferite. Apoi, candidaţilor li s-au mai dat încă patru fotografii ale aceloraşi persoane, însă de data aceasta deghizate. Li s-a cerut ca, într-un anumit timp, să împerecheze cele două rânduri de fotografii. Rezultatul: 43 de candidaţi, cu un foarte bun spirit de observaţie, au împerecheat corect toate fotografiile, 132 n-au avut nici au răspuns exact, 10 au reuşit să găsească corect perechea unei singure fotografii, iar restul au împerecheat corect doar două.

Dar, în afară de acest test, candidaţilor le-a fost pusă şi următoarea întrebare:

Nu li s-a părut curios de ce nici unul dintre participanţi n-a indicat corect trei perechi? Care este explicaţia?

Cine ghiceste funda

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Explicaţia este foarte simplă. Nici unul dintre concurenţi n-a prezentat trei împerecheri corecte, deoarece cei care au reuşit să împerecheze corect trei fotografii ar fi împerecheat-o de fapt şi pe cea de-a patra.

1 răspuns:
Apache
| Apache a răspuns:

Cei care ar fi reusit sa imperecheze 3 fotografii ar fi imperecheat-o de fapt si pe a 4-a tongue