| deyhugfy a întrebat:

Un barbat saluta o femeie cu "salut", "servus" sau altcumva (cum este cel mai politicos)?

7 răspunsuri:
| AjkwkqkejJsjs a răspuns:

Sărut mâna

| Începătorul988 a răspuns:

Cel mai politicos este "Bună". Dar poti zice si "servus", nici intr-un caz "salut".

| Mirris a răspuns:

Buna ziua sau sarut mana mi se pare cel mai politicos.

Bula
| Bula a răspuns:

Sarut mana este cel mai politicos.
Buna ziua este "calea oficiala" de salut.
Daca sunteti in relatie de prietenie sau mai apropiati, atunci se saluta cu "servus" sau cu alte formule obisnuite din grupul vostru.

| Claxon987 a răspuns:

Depinde de varsta femeii, dar din intrebare banuiesc ca sunt persoane apropiate car varsta. In niciun caz "salut" care este folosit intre barbati. "Servus" merge in orice situatie dar numai prin Ardeal, in Muntenia si Moldova e cam penibil. "Buna" merge in orice situatie. Foarte important sa zambeasca, oricine saluta ar trebui sa acompanieze cu un zambet binevoitor, oricat ar fi de suparat. La fel si femeia cand raspunde trebuie sa zambeasca. Daca femeia se uita in alta parte inseamna ca nu vrea sa fie deranjata, deci nu o saluti cu forta daca se face ca nu te vede.

| Adry05 a răspuns:

Oricum numa `salut` nu. Mi se pare aiurea daca mi se intampla sa-mi spuna vreun baiat `salut`. Cred ca cel mai ok e `buna` daca sunteti tineri. Daca sunteti maturi, 30-35+ sarut-mana.

| Militaru_Milian_1939 a răspuns:

Servus