anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Un virus e o boala?

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Un virus e o enitate moarta care capătă viata atunci când este intr-un organism și se folosește de celule, nu este un microb, avem viruși inclusiv în ADN, semn ca și ăștia au ajutat în evoluția ADN ului

| RAY a răspuns:

Virusul nu e o boala, dar se folosește de celule tale, de asta dacă ești bolnav și organismul este slăbit sistemul imunitar e slăbit și mori, vaccinul este un virus inactiv, deși vaccinativa

| relian a răspuns:

Daca exista virusuri,ar fi organisme,deci nu este o boala.

Boala este de fapt o dereglare a organismului propriu,a unor organe,sisteme din propriul organism.
Doar ca lumea a generalizat si numim boala orice,chiar si daca te tai mai grav la mana,la picior,il coase,te intreaba careva cum esti? Tu raspunsi sunt bolnav laughing

Deci spunem boala la orice ne face sa intram in repaos,nu este coret, dar sa generalizat.

Virusurile, bacteriile, ciupercile, plus alte animaluri, sunt organisme microscopice.

| Celcestietot a răspuns:

Da, prin urmare, exact asta este un virus, fiind nascut de catre o fiinta. A nu se confunda cu bacteria, care in sine nu este o boala, dar poate provoca una!

| VoidEternal a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce? Născut de care ființă?
Cum sa fie virusul boala?
Hai sa luam cazul covid.

Virusul se numește SARS-CoV-2 iar boala se numește covid. Daca ar fi același lucru de ce ar exista nume diferite pentru ele?

| VoidEternal a răspuns (pentru Celcestietot):

Boala e cauzata chiar de celulele tale care nu își mai fac treaba, singurul lor rol fiind dupa infectare să facă copii ale virusului care infectează alte celule și tot așa.

| Celcestietot a răspuns (pentru VoidEternal):

Am scris ca,, prin urmare'''.

| Celcestietot a răspuns (pentru VoidEternal):

Asta este alta varianta.

| VoidEternal a răspuns (pentru Celcestietot):

Dude, virusul e una, boala e alta. In niciun scenariu nu pui egal între ele. Prin urmare, te înșeli.

| Celcestietot a răspuns (pentru VoidEternal):

Nu e egal, ci, rezulta, my dude.

| VoidEternal a răspuns (pentru Celcestietot):

Daca nu e egal, ci rezulta, atunci răspunsul tău inițial ar fi trebuit să sune asa:

"NU, dar, prin urmare, exact asta este un virus, fiind nascut de catre o fiinta.

Deși daca tot am ajuns din nou aici, cu absolută siguranță un virus nu e născut de o "ființă". Iar "prin urmare" se folosește mai degrabă așa: mi-e frig, prin urmare mă voi îmbrăca, nu cum l-ai folosit tu.

| Celcestietot a răspuns (pentru VoidEternal):

Doar am schimbat topica. Nu se stiu multe despre originile virusilor, dar eu tot merg pe teoria ca au aparut din fiinte. Tu?

| relian a răspuns (pentru Celcestietot):

Virusul este nascut de o fiinta? Virusurile daca exista, ca si bacteriile, se inmultesc prin diviziune, asta pentru ca sunt cele mai simple forme de viata.
Bacteriile ciupercile nu se nasca, nu au ce naste, asta se intampla la animale superioare.

Virusul este exact ca si o bacterie.Nu stiu ce informatii ai,ori la ce filme te uiti,este parerea ta,dar nu este o informatie corecta ce stii tu.
Probabil ai vazut filmele alea documentare laughing is sigur de asta,acolo unde arata ca intra virusul peste prajit,injecteaza in celula gazda ADN propriu si acea celula se transforma toata in miii de virusuri laughing aia fac scenarii SF,nu-i lua de buni,fac si ei ceva sa castige un ban.

Gandeste,daca ar fi fost asa cum arata aia in filmele alea SF sau fantastice,mai degraba fantastice is.
De unde aparu primul Virus? Daca aparu ca si oricare alt organism,atunci ala se inmulteste in felul lui,dar tot din el,nu din altceva.

Bacteriile nu produc boli,ele doara consuma din celule,deci fac pagube happy boala este de fapt o defectiune a organismului pripriu,o defectiune a unor organe,sisteme,alea nu mai functioneaza corect,atunci esti bolnav.

Atacul unor agenti externi se numeste afectiune,este afectat de atacul unor paduchi,de atacul unor bacterii.
Faptul ca sa generalizat, este din comoditate, e mai simplu sa folosim un cuvant pentru orice ne afecteaza.
Cu virusul gresesti, este un organism extern, vine din afara organismelor animale, ori vegetale.

| VoidEternal a răspuns:

Virusul este un parazit submicroscopic care îți folosește celulele pentru a se multiplica, deoarece el nu o poate face singur. E practic un segment de cod genetic, o colecție de câteva proteine, nu este boala in sine, cauzează boala.

Răspuns utilizator avertizat
| AlexBot a răspuns:

E o insecta