| anonim_4396 a întrebat:

Unde e mai rentabil de depus actele la colegiu sau la liceu? (dupa clasa 9)

2 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Daca vorbim de invatamantul de stat, vorbim de acelasi pret.

| alessia5158 a răspuns:

Dupa cum ai formulat intrebarea, banuiesc ca esti din R. Moldova. Pentru ca prea putini moldoveni de la voi sunt useri TPU si pentru ca, in Romania, invatamantul preuniversitar este alfel organizat, iti sugerez sa postezi intrebarea pe un site din R. Moldova.

In Romania, cei care vor sa invete o meserie ( de bucatar, patiser, instalator, electrician etc.) dupa absolvirea clasei a 8-a se inscriu la o scoala profesionala. Cei care doresc ca in viitor sa urmeze o facultate, se inscriu, dupa clasa a 8-a, la un liceu din filiera teoretica, tehnologica sau vocationala(dupa cum aleg!).

Cei de la profesionala, dupa clasa a 8-a, invata in doi ani meseria aleasa.La absolvire, primesc un certificat profesional( in urma unui examen de verificare) si, apoi, se pot angaja.
Cei care opteaza pentru un liceu, studiaza 4 sau 5 ani pana la finalizarea studiilor liceale(clasa a 12-a si clasa a 13-a de liceu) dupa care, dau examenul de bacalaureat --- daca il promoveaza, se pot inscrie la concursul de admitere la o facultate.