| ICV001 a întrebat:

Unde este acum Isus Cristos?
Se poate da un răspuns concret, cu subiect și predicat, fără generalizări si fără ipocrizia specifică romanului?

31 răspunsuri:
| 91Bogdan91 a răspuns:

rolling on the floor)))
Nici nu suntem siguri daca a existat si tu intrebi unde este.

| gabicoo a răspuns:

La dreapta tatălui.

| Giulia911 a răspuns:

În ceruri happy

| Korkodeln a răspuns (pentru 91Bogdan91):

Nici nu e troll, catusi de putin, e doar o fiinta curioasa dar care s-a lovit de ipocrizia romanilor care generalizeaza si nici un preot nu a vrut sa vorbeasca cu el, asa ca ce sa faca sarmanul, intreaba pe TPUwinking.

| ICV001 explică (pentru gabicoo):

De vreme ce este scris ca '' Dumnezeu este Duh'' se poate pune intrebarea:
- un duh are stanga sau dreapta, ca un corp?

| 91Bogdan91 a răspuns (pentru Korkodeln):

Eu n-am o problema cu aceasta curiozitate, nici cu intrebarea baiatului. Mi se pare doar funny implicarea ratiunii in ceva nerational.

| ICV001 explică (pentru Giulia911):

Ce putem înțelege concret prin expresia ''ceruri''?
,, Ceruri" poate insemna mai multe galaxii, universuri?
Se poate delimita mai concret poziția acestor ''Ceruri"?
Stiu ca acestea sunt întrebări dificile, in conditiile in care nu avem informații geografice concrete.

| ICV001 explică (pentru 91Bogdan91):

Milioane de creștini cred ca Isus Cristos a existat. De la el a pornit creștinismul.

| 91Bogdan91 a răspuns (pentru ICV001):

1. Se scrie "Iisus Hristos' - nu ti-o zic din rautate sau cu superioritate, dar o sa fie pe aici si niste crestini ratati care se vor lega de acest aspect
2. Faptul ca milioane de oameni cred ca a existat nu inseamna ca a si fost asta. Tuturor li s-a spus ca a exista, iar "dovada" pe care toata lumea o aduce la inaintare este o carte veche de mii de ani, plina de incoerente si baliverne, de ajungi sa te doara mintea cand le citesti.

| ICV001 explică (pentru 91Bogdan91):

Putem face un mic scenariu de imaginație pentru a lămuri convingerea dvs. fata de înțelegerea unor lucruri încă nedeslusite:
Sa presupunem ca din prezent ne putem întoarce în timp cu câteva sute ori mii de ani. Ajunși intr-un timp din trecut întâlnim personalități, filozofi carora le putem spune ca:
- printr -un dispozitiv subțire pot vedea si auzi milioane de oameni ce traiesc in prezent ori sunt morti demult in trecut, ma refer la televizor, un dispozitiv banal astazi.
Oare auzind ei acestea, si despre alte cuceriri tehnice ce noua ni se par banalități astazi, nu vor spune unii din cei la care fac referire ca toate aceste vorbe sunt nebunii, lucruri iraționale?
Sunt convins că acest scenariu poate părea greu de inteles de catre unii, poate si din cauza faptului că școala românească bazându-se pe educație de tip memorare-reproducere, a pus frau creativității și imaginației.

| ICV001 explică (pentru 91Bogdan91):

Eu stiu ca Fiul lui Dumnezeu s-a nascut evreu și pe vremea lui se vorbea limba aramaica.
Numele lui in aramaica a fost Jeshua la care se adaugă Hamaschia adica in traducere Mântuitorul.
Mai stiu ca Isus Cristos sau Iisus Hristos reprezintă traduceri ale numelui original din aramaica in limba greacă.

| 91Bogdan91 a răspuns (pentru ICV001):

Interesanta perspectiva, dar in acelasi timp ei nu ar dispune de resursele pe care noi le avem azi, de-a verifica si cauta informatia la cateva secunde distanta. Ca atare, sunt convins ca te-ar face nebun, ca nu ar avea de unde sa stie despre lucruri care urmeaza sa fie descoperite. In sens invers nu-i asa.
Eu ce doream sa critic este luarea informatiei "fiindca asa se zice", fara a pune intrebari, exact pe sistemul "crede si nu cerceta" ceea ce, cel putin mie, mi se pare a fi ignoranta, manipulare si prostie.
Internetul e plin de lucrari pe tema asta, sunt o gramada de carti care explica fenomenul religios si necesitatea acestuia in acele timpuri grele, cand omu' avea grija zilei de maine.

| ICV001 explică (pentru Korkodeln):

Nu e cazul sa fiti ironic cu mine. Am auzit pozitia mai multor preoti, ortodocși, catolici de-a lungul a zeci de ani.
Faptul că poziția lor e doctrinară, bazată pe o ideologie ce de multe ori contrazice Cuvântul Bibliei, nu inseamna ca nu am dreptul sa fac o analiză deschisă și să caut Adevarul, dând la o parte, doctrinele, ideologiile și tradițiile implicate în justificarile unor anumite religii.

| ICV001 explică (pentru 91Bogdan91):

Fraza invocata de dvs. si anume,, crede si nu cerceta" este considerată una ce ingradeste libertatea de gândire și exprimare a omului. Din contra, nu apartine crestinismului si Adevarul e altul:
- de mai multe ori în Biblie apare cerința Creatorului catre om, prin care i se cere acestuia să,, îl pună la încercare cu inima curata".
Stiu ca pentru unii e prea complicat răspunsul meu dar asta nu e răspunderea mea.

| Korkodeln a răspuns (pentru ICV001):

Adevarul se capata prin rugaciune si credinta, Gödel a demonstrat ca un sistem nu poate fi cunoscut complet si corect din interior, ai nevoie de o "injectie" de informatie din exterior si asta se numeste Revelatie si Revelatia se obtine prin modestie (umilinta), indepartarea de cele lumesti care sunt zgomotul care bruiaza si rugaciune (care the ajuta sa te focusezi si aratata dorinta de Cunoastere).
Daca vei fi considerat vrednic vei primi o portiune de Adevar, atat cat poti intelege si duce (multi filozofi, matematicieni si persoane ultra-inteligente, nu gandaci ca noi, au primit Revelatii care practic i-au distrus cu puterea lor si ai innebunit ori s-au sinucis).

Matematicieni si fizicieni celebri, care erau cat se poate de ateisti si aronganti cu credinciosii si credeau ca sunt asa de destepti ca pot descrie Universul si Creatia in ecuatii si formule au primit Revelatii si s-au umilit, incearca sa fii si tu mai umil, poate cine stie...

| ICV001 explică (pentru 91Bogdan91):

Am făcut referire la un scenariu care nici macar nu e invenția mea, ideea fiind preluată din filme hollywodiene.
Poate răspunsul a fost prea complicat de inteles, însă îl sintetizez:
- faptul ca acum noi oamenii nu intelegem multe lucruri, fenomene, realitati inexplicabile nu inseamna ca ele nu sunt si posibile. Doar ca nu exista capacitatea nostra de intelegere acum.
Putem extinde ideea la orice perioada a existenței omului in istorie.
Ps: faptul că indivizi cu mintea subțire îi consideră,, nebuni,, pe ceilalti mai deschisi la minte, mai avansați în cunoaștere nu in seama ca asta e si Adevarul.

| ICV001 explică (pentru Korkodeln):

Daca Adevarul se capata prin rugaciune si credinta nu vad nimic rau in a solicita cu buna credinta răspunsuri la întrebarea topicului și nimic rau de a se da răspunsuri din partea celor ce au căpătat Adevarul prin rugăciune și credinta.
Aceștia din urmă sunt bineveniti sa-mi/ ne faca cunoscut celorlalți, Adevarul căpătat de ei prin rugăciune și credinta.
Doar ca avem ceva probleme.

| ICV001 explică (pentru Korkodeln):

Nu pot fi de acord cu, comparatia dvs. cand spuneti/ afirmati:,, ...persoane ultra-inteligente, nu gândaci ca noi..."
E imi stiu nivelul IQ-ului meu și acesta e foarte departe de cel al unui gândac cum afirmați dvs. cand faceti referire la,, noi".
Doar sper ca răspunsul meu nu e prea complicat de inteles.

| ICV001 explică (pentru 91Bogdan91):

Merg pe firul logicii dvs. si va intreb: Nero, Hipocrate, Ramses, Mircea cel Batran si altii au existat?
Daca răspunsul. dvs. e Da, atunci intreb in continuare, de unde stiti ca au existat? Din carti si din ce spun altii?
Asa cum s-au găsit papirusuri si bucati de ceramica ce fac referire la personalităție enumerate din vechime tot asa s-au găsit papirusuri si bucati de ceramica ce fac referire la Jeshua Hamaschia.

| mODIN a răspuns:

Nu poti pune o intrebare complexa si apoi sa te deranjeze ca primesti raspunsuri simple.

| ICV001 explică (pentru Korkodeln):

Stiu ca gresiti cand afirmati,, nici un preot nu a vrut sa vorbeasa cu el".
De ce afirmati dvs. ca,, nici un preot nu a vrut sa vorbeasca cu mine? doar din cauza întrebării acestui topic și anume :,, unde este acum,, Isus Cristos"?
Stiu ca Jeshua Hamaschia le-a răspuns preoților și fariseilor astfel: "... si veti vedea pe Fiul Omului stand de-a dreapta lui Dumnezeu..."
Însă preoții la care faceti dvs. referire si pe care i-am ascultat peste 30 de ani, doar mi-au reprodus pasaje precum cel de sus, pasaje ce le pot citi si singur in Biblie.
Poate cineva sa dea răspunsuri mai concrete la intrebarea,, vinovată," a acestui topic, fără a fi ironic in ceea ce răspunde?
Poate cineva sa dea răspunsuri mai detaliate la întrebarea acestui topic, fara doar a reproduce ceea ce sintetic și subțire este scris in Biblie si fara a invoca ideile si traditiile din doctrinele unei religii, idei fara susținere in Cuvântul Scripturii?

| ICV001 explică (pentru 91Bogdan91):

De vreme ce raspunde-ti:,, faptul ca milioane de crestini cred ca a existat Isus Cristos, nu inseamna ca este si asa...", trebuie să mă facă să înțeleg din răspunsul dvs., că acești milioane de oameni au perceptii gresite asupra vietii spirituale, sau spune-ti altceva si ce anume?

| ICV001 explică (pentru 91Bogdan91):

Faptul ca oamenii din vechime, ce au trait cu sute sau mii de ani in urma, nu dispuneau de posibilitatea tehnologiei avansate nu inseamna nicidecum ca aceasta tehnologie nu exista ca realitate ci doar ca nu era accesibila. Adica aceasta realitate a înțelegerii tehnologiei nu a fost descoperită la momentele respective.
Pe aceasta logica, faptul că încă nu intelegem acum pe deplin realitatea lumii spirituale, nu inseamna ca ea, realitatea spirituala nu exista.
Incerc sa am o gândire deschisă fata de posibile realități spirituale in care cred milioane de oameni, și să evit poziția strutului care, de teama, in anumite momente baga capul in pământ sa nu mai vada si sa nu mai audă nimic. De asemenea nu cred ca a adopta pozitia ignorantului sau ipocritului reprezinta o cale spre desoperirea Adevărului.
Răspunsul meu nu face referire la comportamentul unei anumite persoane ci se vrea o analiză pentru a dezvolta/ găsi răspunsuri obiective la subiectul topicului de fata care nu e unul simplu.
Stiu ca acest răspuns poate fi greu de inteles pentru unii useri însă raspunsul are subiect și predicat, punct si virgula.

| ICV001 explică (pentru mODIN):

Nu ma deranjeaza raspunsurile simple, daca aceste raspunsuri spun si ceva concret, cum e cerinta inițială, din titlul acestui topic. Traim într-o lume materială și cautam răspunsuri concrete.
Stiu ca subiectul este complex si poate nu avem suficiente informații pentru a raspunde concret.
Însă unii fac referire la faptul că prin credinta si rugaciune Dumnezeu le descoperă Adevarul
Astept răspunsuri și din partea celor care au avut asemenea experiențe de dezvăluire a Adevărului prin credinta si rugaciune pentru a afla mai multe informatii concrete/adevarate la întrebarea topicului.

| mODIN a răspuns (pentru ICV001):

Daca vrei un raspuns concret, ar trebui sa reformulezi putin intrebarea ca sa se inteleaga in mod precis ce fel de raspuns cauti. Banuiesc ca daca spuneam "In Noul Testament", asta nu te-ar fi satisfacut, desi conformu modului in care ai formulat intrebarea, e un raspuns perfect valid.

| ICV001 explică (pentru mODIN):

In titlul topicului este deja făcută precizarea cu privire la concretețea răspunsurilor așteptate.
Faptul că un user imi da un răspuns copy-paste din Biblie, nu imi spune nimic nou fata de informatia existenta, însă greu de inteles logic pentru a raspunde concret la întrebarea,, unde este Isus Cristos acum"?

| mODIN a răspuns (pentru ICV001):

Raspunsul "la dreapta Tatalui" dar de unul din utilizatori este concret, dar tot nu ti-a satisfacut asteptarile.

Pare ca voiai un raspuns din punct de vedere material, deci nu inteleg de ce nu ai intrebat "unde se afla corpul lui Iisus Hristos?" sau ceva similar

| ICV001 explică (pentru 91Bogdan91):

Nu cred ca e necesar si folositor pentru dvs. sa-mi scrieti cred ca te-ar consideră,, nebun" de vreme ce scenariul la care am facut referire in exemplul dat e unul de actualitate, foarte prezent dicutat in teatru, filme, carti, media tv, etc.
Afirmația următoare e un adevăr, ceva logic ce ar trebui să ne dea de gandit, daca nu vrem să apărem ca ignoranti sau ca oameni ce suntem multumiti in atotsuficienta si limitarea noastra intelectuala.
Anumite realități exista intr-adevar,, dintotdeauna " chiar dacă unii oameni le neagă existenta, din motive precum: școlarizarea insuficienta piedică în calea înțelegerii, lipsa deschiderii de caracter necesară intelegerii, lipsa dorintei de cunoaștere, puturosenia, iubirea minciunii in detrimentul Adevărului, ura fata de creștini alimentată si de faptul că unii crestini sunt ipocriti, insuficienta afectivitatii primita in copilarie, evenimentele violente/traumatizante prin care au trecut in viata, etc.
Acest mesaj nu dorește a se referi la cineva anume.
Stiu ca pentru unii useri poate fi greu de inteles/digerat aceasta postare dar asta nu inseamna ca trebuie sa fiu ipocrit si las in a căuta și dezvălui Adevarul si altora de buna credinta.

| ICV001 explică (pentru mODIN):

Va intreb si pe dvs. acelasi lucru, deci repet intrebarea pusă anterior userului la care faceti referire:
- de vreme ce Biblia spune că Dumnezeu Tatăl e duh, poate avea un duh dreapta si stanga, precum are un corp?
Stiu din Biblie ca Jeshua a raspuns preoților și fariseilor astfel:,, veti vedea pe Fiul Omului stand la dreapta lui Dumnezeu(Duhul)..."
Trăim într-o lume materială și vrem sa intelegem logic Cuvintele lui Jeshua, asa cum ma astept sa le fi inteles logic si apostolii lui Jeshua, ca doar de asta s-au numit apostoli si nu degeaba l-au numit pe Jeshua învățătorul care le explica Scripturile.
Faptul ca un user imi raspunde generic, doar reproducând ce spune Biblia, nu aduce nimic nou in cunoaștere, nu aduce nimic nou, concret, fata de intrebarea topicului.
Dacă un preot mi-ar raspunde la întrebarea,, unde este acum Isus Cristos " prin expresia,, la dreapta Tatalui" nu ar aduce nimic nou, concret, suplimentar, fata de ce am citit in Biblie, nu mi-ar lasa impresia ca a inteles si stie mai mult ca un orice/oricare cititor al Bibliei, ci doar ca repeta copy-paste din Biblie.
Stiu ca intrebarea/ raspunsul meu poate parea prea dificil de inteles dar fiecare om are dreptul de a cauta raspunsuri concrete si de a nu se multumi cu generalități tip copy-paste.

| mODIN a răspuns (pentru ICV001):

Ok, traim intr-o lume materiala, dar intrebi aici despre lucruri abstracte ce nu tin de materie. Ai formulat intrebarea intr-un mod in care a primi un raspuns nu este posibil.