| anonim_4396 a întrebat:

unde gasesc in biblie ceva de genul "sa ne supunem stapinirii" sau "supunerea fata de stapin"?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Chiar daca Iisus ne-a invatat sa ne iubim unii pe altii si chiar sa intoarcem si celalalt obraz, el nu ne-a vrut sclavi. El a spus"big grinati cezarului (autoritatilor)ce este a cezarului, si lui Dumnezeu ce este a lui Dumnezeu"

1 răspuns:
| monicaclaudia a răspuns:

Supune-te formelor de guvernamint

A patra autoritate rinduita de Dumnezeu este forma de guvernamint a tarii: "Fiti supusi oricarei stapiniri omenesti, pentru Domnul; atit imparatului, ca inalt stapinitor, cit si dregatorilor, ca unii care sint trimisi de el sa pedepseasca pe facatorii de rele si sa laude pe cei ce fac bine" (1 Petru 2:13-14).

Cele patru forme de supunere enumerate mai sus sint importante si numai cel care se incadreaza in ele poate deveni ceea ce vrea Dumnezeu sa-l faca. Totusi, in afara celor patru, mai exista una fara de care nu vom putea sa mergem prea departe in viata si nu vom reusi sa facem prea multe: supunerea unii catre altii: "Supuneti-va unii altora in frica lui Christos" (Efes. 5:21). "si toti in legaturile voastre sa fiti impodobiti cu smerenie" (1 Petru 5:5). Imparatia lui Dumnezeu este un regat al iubirii si nicaieri nu se exprima mai frumos aceasta iubire ca intr-un caracter smerit, gata sa se puna la dispozitia altora in slujire
mai mult aici :http://www.roboam.com/grija/4Supuneti-va.htm