| bkb300 a întrebat:

Unde se afla cele mai multe izvoare minerale din Romania?

4 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Carpatii Orientali, prin constructia lor geologica variata, prin numeroasele lor depresiuni intramontane si mai ales prin prezenta marelui lant vulcanic Oas-Gutâi-Calimani-Harghita se caracterizeaza prin cele mai numeroase izvoare minerale din tara noastra si prin predominarea apelor carbogazoase. Aici se fac simtite manifestarile postvulcanice, sub forma emanatiilor de CO2 si mai rar de H2S ce afecteaza o suprafata foarte mare (200 km latime), cunoscuta sub numele de aureola mofetica. Apar peste 1500 de izvoare minerale, majoritatea din ele fiind incarcate cu CO2 si având o compozitie chimica complexa.

Subcarpatii Orientali includ cel mai numeros grup de izvoare clorosodice, sulfuroase si sulfatate. Izvoarele clorosodice se afla in strânsa legatura cu formatiunile geologice de vârsta miocena si in special cu masivele de sare si argilele salifere (Slanic-Moldova, Slanic, Târgu Ocna etc). Izvoarele sulfuroase iau nastere in depozitele de vârsta paleogena si neogena. Izvoarele sulfatate se afla in nordul Subcarpatilor Moldovei (Oglinzi, Baltatesti).

Răspuns utilizator avertizat
| Aplix a răspuns:

In munti.