| fane854 a întrebat:

Unde traieste rinocerul si cu ce se hraneste?

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Rinocerul se gaseste in Asia si Africa. Locuieste in savane deschise sau cu tufisuri, dar mai ales in zona dintre savana si padure. Exista mai multe specii de rinoceri, dintre care enumeram: rinocerul javanez, rinocerul de Sumatra și rinocerul negru, rinocerul indian, rinocerul alb. Rinocerul de Sumatra este cea mai mica specie de rinocer din lume si poate fi intalnit in junglele Sumatrei si in rezervatii din Malaesia si insula Borneo.
Acest animal este ierbivor si se hraneste cu muguri, iarba grasa, frunze, copaci mici si tufisuri.

2 răspunsuri:
| DaRkMist69 a răspuns:

Doua specii de rinocer sunt native africii...iar inca trei asiei de sud...si nenea rinocerul este vegetarian,,, funda?

| Ida_Luca_1977 a răspuns:

Rinocerul este singurul animal imparicopitat supraviețuitor al familiei Rhinocerotidae, care mai conține doar cinci specii. Două dintre aceste specii sunt native Africii și trei Asiei de sud. Trei din cele cinci specii — rinocerul javanez, rinocerul de Sumatra și rinocerul negru — sunt amenințate critic. Rinocerul indian este amenințat, în sălbăticie existând mai puțin de 2.500 de indivizi. Rinocerul alb este clasificat ca vulnerabil, cu aproximativ 14.500 de indivizi în sălbăticie.

Africa de Sud adăpostește încă cele mai mari populații de rinoceri din întreaga lume, cu o cifră de aproximativ 20.000 exemplare, reprezentând 70-80% din populația mondială de rinoceri africani.[1] Motivul intensificării braconajului constă în creșterea cererii de coarne de rinocer pe piața neagră din Asia de Sud-Est.[1] Mai nou, chinezii insistă asupra unor așa-zise proprietăți anti-cancer ale coarnelor de rinocer, cu toate că nu există niciun studiu științific medical care să confirme acest zvon.[1]

În anul 2011, în Africa de Sud au fost uciși 443 rinoceri iar în anul 2010 au fost uciși 333 de rinoceri.[2]

Păsările rinocer

1.^ a b c Parcul Național Kruger își va suplimenta efectivele de paznici, pentru a ocroti rinocerii, 18 ianuarie 2012, Descoperă, accesat la 30 mai 2012
2.^ 2011: an negru pentru elefanți și rinoceri, 1 ianuarie 2012, Descoperă, accesat la 2 iunie 2012

Rinocerul alb-tancul viu al Africii, 1 iulie 2008, Nicu Parlog, Descoperă
Acest articol referitor la subiecte din zoologie este un ciot. Puteți ajuta Wikipedia prin completarea sa

Păsările rinocer (Bucerotidae) alcătuiesc o familie cu ca. 50 de specii de păsări, răspândite în Africa, la sud de Sahara, arhipelagul malaiez și Asia de Sud.

Speciile din această familie au devenit cunoscute prin ciocul turtit deosebit de mare, care este curbat în jos, marginile sunt dințate, iar deasupra mandibulei superioare, au o creastă osoasă de forme diferite. Deși ciocul este mare, el este ușor datorită țesutului spongilos și lacunar din interior. Păsările folosesc ciocul ca și papagalii, ca ajutor la cățărat. Ochii păsărilor sunt prevăzuți cu un fel de gene, caracter întâlnit rar la păsări. Picioarele sunt dactile, uneori cenodactile. Aripile sunt scurte, zborul este greoi și stângaci. Talia păsărilor diferă de la mărimea unei stăncuțe până la forme giganice care depășesc mărimea unui curcan. Penajul în general, este închis, negru, negru-cenușiu și cafeniu.

Păsările rinocer trăiesc în regiuni împădurite, în general în grupe mici, cu excepția genului Bucorvus care trăiește solitar. Sunt păsări monogame, cuiburilor lor sunt foarte durabile, fiind situate în cavitățile arborilor. După împerechere femela este zidită cu argilă de mascul. În cuib timp de câteva luni femela și puii vor fi hrăniți printr-un orificiu de mascul. Scopul acestor măsuri de siguranță este de a apăra familia de maimuțe, șerpi sau alte animale cățărătoare. Hrana păsărilor este compusă din fructe, insecte sau animale mici. Puii se nasc fără creastă osoasă pe cioc, ei ajungând după mai mulți ani la maturitate.

Acest articol referitor la subiecte din zoologie este un ciot. Puteți ajuta Wikipedia prin completarea sa

Gândacul rinocer (Oryctes nasicornis) este una din cele mai mari specii de gândaci de pe Pământ și, în comparație cu mărimea sa, este și cel mai puternic animal deoarece poate ridica până la de 850 de ori propria greutate.

Gândacii sunt animale de companie populare în Asia, deoarece sunt mai ușor de îngrijit și curățat. În unele țări acești gandaci sunt puși să se lupte între ei pentru pariuri.

Acest articol referitor la subiecte din zoologie este un ciot. Puteți ajuta Wikipedia prin completarea sa

Rinocerul de sumatra-Locuinta in Africa
Aceasta este cea mai mică specie de rinocer din lume, el fiind timid și retras. După cum este specificat și în denumirea sa, acest rinocer poate fi găsit în junglele Sumatrei, odinioară trăia prin toate pădurile tropicale, mlaștinile și stufărișurile din India, Myanmar, Thailanda, Laos, Cambodgia, Vietnam și Malaezia. În prezent, mai trăiesc doar 6 populații mici, risipite în câteva rezervații din Malaezia, insulele Sumatra și Borneo. Specialiștii consideră că în aceste nuclee izolate mai supraviețuiesc maxim 300 de exemplare din această specie.

Acest articol referitor la subiecte din zoologie este un ciot. Puteți ajuta Wikipedia prin completarea sa

Rinocerul lânos. Tancul viu al Preistoriei, 28 februarie 2009, Mihaela Stanescu, Descoperă