| Idc12345 a întrebat:

Unele elemente chimice au mai multe valente.Cum imi pot da seama cand sa folosesc o valenta si cand alta? Si...cum pot deduce valentele fara sa am tabelul periodic in fata? Adica trebuie sa le invat pe de rost sau ceva?

2 răspunsuri:
| valeeExpress a răspuns:

Pai daca e in grupa 1- valenta 1
grupa 2- valenta 2
grupa 3- valenta 3
grupa 4- valenta 4
grupa 5- valenta 3
grupa 6- valenta 2
grupa 7-valenta 1. Asa le poti deduce
De exemplu, BA(OH)2, pentru ca bariu are valenta doi, d-asta OH e de 2 ori.

| Idc12345 explică (pentru valeeExpress):

Stiu si eu asta, dar unele elemente au mai multe valențele ca asa pe alea principale pot sa le deduc si eu rolling on the floor)