| OanaVlad a întrebat:

Urgent! Dati-mi schema de demonstratie de basm. Va implor sa-mi raspundeti rapid.

Răspuns Câştigător
| andreea_9905 a răspuns:

Buna,
Basmul este o naratiune populara in proza, de mare intindere si cu multe personaje, unde personajele pozitive le infrunta pe cele negative. Finalul basmului aduce intodeauna victoria binelui asupra raului.
Specifice basmului sunt urmatoarele trasaturi:
-actiune complexa structurata pe mai multe episoade;
-eroi fantastici in antiteza, reprezentand fortele binelui si ale raului;
-capacitatea personajelor de a se metamorfoza;
-prezenta obiectelor magice si ajutoarelor voinicului;
-prezenta probelor de vitejie, ineligenta si omenie intelese ca repere ale naturii eroice a protagonistului.

Basmele contin
-formele initiale care introduc cititorul in lumea fantastica;
-formele mediane care structureaza secventele narrative;
-formula finala care il readuce pe cititor in lumea reala.

Prezenta numerelor fatidice si a deznodamantului fericit constituie si ele trasaturi ale aceste specii. Valoarea basmelor este estetica si morala, basmele cultivand ideea de bine si frumos.

1 răspuns:
| FlorentinaM a răspuns:

Ca sa demonstram ca este basm trebuie sa incepi compunerea cu definitia basmului: basmul este opera epica in proza de dimensiuni mari in care personajele au puteri supranaturale la fel ca personajele ajutatoare, realitatea se imbina cu fictiunea si raul cu binele din care binele iese invingator. Basmul are numere magice si formule de inceput (a fost odata), de mijloc (merse, merse), de sfarsit (si au trait fericiti...).
Apoi incepi sa prezinti fiecare din elementele de mai sus: Fiind un basm personajele au puteri supranaturale+citat sau scena comentata.
Ca in orice basm realitatea se imbina cu fictiunea+exemple.
Un alt element specific basmului este...etc
Sper ca ti-am fost de folos.