| dyennyx a întrebat:

URGENT! Hey TPU happy am si eu o rugaminte:care ma poate ajuta cu niste idei pentru scrisoarea de admitere la facultate la Administratie Publica? Va rog frumos.Multumesc.

1 răspuns:
| Ceriik a răspuns:

Pentru înscrierea la concursul de admitere, candidații sunt obligați să prezinte un portofoliu cuprinzând :
- o scrisoare de intenție,
- 10 fotografii realizate de candidat.

Tema impusă pentru realizarea celor zece fotografii este : "COTIDIANUL ÎN CONTRASTE"
- fotografiile vor fi prezentate pe suport : carton sau hârtie fotografică

ETAPA I-A - ELIMINATORIE
(Probele se notează cu admis/respins)

PROBA 1. Probă de aptitudini - oral
a. Prezentarea portofoliului candidatului. Interviu.
b. Realizarea unei scurte narațiuni filmice pornind de la o temă propusă de comisie.
c. Realizarea unei situații pornind de la studierea a 8-10 fotografii.
d. Colocviu de cultură generală și de specialitate (conform repertoriilor de concurs)

ETAPA A II-A
probele se notează cu note de la 1 la 10

PROBA 1 - scris- Analiza, din punct de vedere regizoral, a unei secvențe de film*.

* Conform listei cu filmele din repertoriul de concurs - Descarcă lista filmelor din repertoriul de concurs

PROBA 2 - oral și practic
a. Prezentarea în fața comisiei a unui exercițiu vizual (3 - 5 minute) plecând de la o temă impusă de comisie.

Această temă va fi anunțată la finalul Probei 1 din etapa a II - a. Candidatul are la dispoziție 3 zile pentru realizarea acestui exercițiu care va fi prezentat în formatul DVD-VIDEO. Exercițiul poate fi prezentat fie sub formă de montaj final, fie sub formă de material ales și înșiruit în ordinea cronologică a acțiunii.

b. Transpunerea în imagini vizuale a unui text din literatura română.
c. Colocviu de cultură cinematografică**
** Conform listei autorilor de film din repertoriul de concurs...