| just for me a întrebat:

Va fost greu sa alegeti calea care avea sa va conduka in viata? in curand va trebui sa ma hotarasc la ce cls vreau sa intru, mate info, mate eng, optiunile pentru clasele de stiinte sau umanul unde se face mai mult rom si eng.si mai tarziu va trebui sa aleg facultatea pe care sa o urmez.la stiinte nici nu ma gandesc sa dau examen, pentru ca acolo se pune baza pe fizic si chimie si nu sunt buna la fizica. oricum noi vom da examen la mate eng si cred ca si fizica sau chimie.in funcite de medie, vom fi plasati in clase, in functie de cat de mare e media, intri la o cls mai buna. dar cand te inscri oricum tu pui 3 optiuni, si prima ar trebui sa fie cea pe care o vrei cel mai mult, si daca nu intri acolo si media ta este pentru celelate doua optiuni alese, te aga la una din alea.si asta-i faza ca nu tiu ce sa pun la optiunile alea.eu sunt buna la engleza si romana, sunt asul clsei.eu le am cu gramatica, cu literatura cu muzicaa, arta, nu stiintele exacte.si la matematica sunt buna, cam a3a din clasa, la chimie ma descurk, dar am o problema la fizica, pur si simplu nu pricep mai nimic din ea.imi este foarte greu sa aleg, eu nu as pune mate prima optiune pentru ca sincer, desi este cea mai buna clasa, nu m-as simti in largul meu sa fac mai multa mate si informatica. dar parintii mei zic mate, mate si engleaza, ce romana?! si plus ca la stiinte si mate vor mai toti prietenii mei, ca ei nu prea sun buni la ce sunt eu buna.si nici nu voi mai avea profesorii aceeasi daca intru la uman pe de alta parte, daca as intra la altceva as avea unii profesori aceeasi.nu stiu ce sa fac, o parte din mine urmeaza placerea si una urmeaza dorinta celolrlalti si avanatajele pe care mi le-ar aduce o clasa de mate. dar daca o tin tot i mate, la facultate nu voi sti ce sa fac, mi-a placea sa fiu veterinar, dar imi trebuie fizica si asta ma impinge sa fac facultatea de medicina veterinara.nu stiu, ar trebui sa imi urmez dorinta de a fi la o clasa unde m-as simti bine din punct de vedere al materiilor care vor fi pe primul loc si la care ma descurs, sau sa ma duc acolo unde vor ceilalti ca sa fiu cu pretenii mei si ca sa fiu in cea mai buna clasa?

Răspuns Câştigător
| DenisaLuciaBarbu a răspuns:

Prietenii sunt prieteni. dar te vor intretine ei cand vei fi mai mare.Si eu vreau sa dau la uman, dar majoritatea prietenilor vor la mate info...chiar daca imi va fi dor de ei. eu ma gandesc si la viitor.Sunt buna la mate dar nu cred ca fac fata chimiei si fiziciii fapt pentru care aleg umanul.Asculta-ti inima dar gandeste-te si la ce e mai bine pentru viitorul tau. pup

4 răspunsuri:
| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

Parerea mea este ca nu trebuie sa te uiti in stanga si-n dreapta atunci cand iei o decizie ce te priveste in primul rand pe tine si pe viitorul tau, chiar daca cei ce te indruma sunt parintii si prietenii. niciodata nu trebuie sa alegi in functie de altii, pentru ca mai tarziu iti vei da seama ca ai gresit si vei regreta. desi sunt sigura ca nu-ti va fi usor sa te desparti de prieteni, concluzia este mai importanta. ceea ce vreau sa spun este ca daca alegi dupa preferintele celorlalti, vei ajunge sa-ti displaca total viata in care tu singura ai intrat, si vei ceda atat psihic cat si fizic. cu toate ca optiunile sunt destule si te poti duce la oricare dintre ele, nu apleca urechea la deciziile prietenilor, pentru ca altfel toata viata vei depinde de ei si de modul lor de viata, in loc sa-ti construiesti propriul viitor. cel mai bine este sa-ti urmezi instinctele si sa alegi cu inima, pentru ca ea te va aduce unde trebuie. ea iti va dicta ca ceea ce vei hotari va fi corect, pentru ca daca faci ceva ce nu-ti place si la care nu te descurci, mai tarziu cand va trebui sa-ti alegi facultatea si serviciul nu vei mai putea sa dai timpul inapoi ca sa schimbi ceva, si s-o iei de la capat cu dorintele tale. eu cred ca nu trebuie sa te induca in eroare ceea ce spun prietenii si familia, pentru ca ceea ce vrei tu este cel ai important. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intai invata sa fii coerenta, apoi gandeste-te la liceu. La stiinte nu se pune baza pe fizic, poti sa fii grasa, slaba, urata, frumoasa, nu are mare importanta.

| monykue a răspuns:

Pai nu conteaza ce prea mult la ce profil o sa fii pentru ca tu tot poti sa dai dupa liceu la medicina veterinara nu conteaza profilul te-ar ajuta poate sa dai la un liceu sanitar ca acolo inveti ceva medicina.si da e adevarat se face multa fizica la stiinte deci poti sa dai la mate info sau mate engl dintre astea doua iti recomand la engleza e ff bine acolo ca la info e prea greu. app eu sunt la economic undeva parerea mea e cel mai bine pentru ca chiar inveti ceva iar contabilitatea e materia de baza poate te intereseaza

| Green_5256 a răspuns:

Asul clasei la română? You're kidding, right?