| yyyyy a întrebat:

Va rog ajutati-ma : 1)La concursul cangurul se propun 30de probleme. pentru fiecare se rezolvare corecta se primesc 4 puncte, iar pentru fiecare rezolvare gresita se scade 1 punct. Mihai a obtinut 110 puncte iar Adi a obtinut 115. cate probleme a rezolvat fiecare?

2 răspunsuri:
| ZEU93 a răspuns:

30x4=120 puncte maxim Adi a facut 29 de probleme(pentru ca daca faci corect iti aduna 4 daca gresesti iti scade 1 deci daca gresesti pierzi 5 puncte (unul in minus si 4 necastigate) iar Mihai a facut 28 big grin

| malina_9825 a răspuns:

Notam: x-nr de probleme rezolvate corect de Mihai
y-nr de probleme rezolvate gresit de Mihai
x+y=30
4x-y=110
Se formeaza un sistem, iar dupa rezolvarea acestuia iti va da x=28.
la fel se procedeaza si la adi; dupa calcule iti va da ca adi a rezolvat corect 29 de probleme.
Sper ca ti-am fost de ajutor!