| Bos32sky a întrebat:

Va rog ajutati-ma si pe mine.Cum as putea sa invat mai bine

Răspuns Câştigător
| LuS[z] a răspuns:

Incearca sa inveti ce nu stii la materia respectiva mai intai. Daca nu intelegi roaga pe cineva sa iti explice apoi rezolva tu singur exercitiul si incearca sa inveti logic cu ajutorul exemplelor. Fara toceala e cam inutila pentru ca peste cateva zile ai uitat tot big grin

| Bos32sky explică (pentru LuS[z]):

Mersi, oricum. :] Dar e cam greu într-a 6-a

| Bos32sky explică (pentru LuS[z]):

Mersi. Dar E cam Greu într-a vi-a big grin

4 răspunsuri:
| white02 a răspuns:

Daca vrei sa inveti o lectie si sa iti ramana in cap faci urmatoarele: deschizi cartea/caietul/iei notitele, citesti lectia si incerci sa o intelegi, faci o sinteza a lectiei; pauza 10 - 15 minute relaxare, reiei sinteza si o citesti cu concentrare maxima; iar un pic de pauza, iar recitesti sinteza. A doua zi recitesti lectia de vreo doua ori. A treia zi la fel... Incet incet scoti lectia din memoria temporara si o bagi in memoria de termen lung.

| Nenciu_Ioana_Narcisa_1972 a răspuns:

Doar invata pana explodezi, iar apoi roaga pe cineva sa iti puna intrebari despre lectia respectiva! Eu asa invat, fara sa uit. happy Funda?