| Beatricce a întrebat:

Va rog ajutati-ma.Trebuie sa comentez o afirmatie pentru scoala si nu stiu ce sa scriu. Daca aveti idei spuneti-mi si mie!
Afirmatie este : " Nimeni nu este de neinlocuit si cu toate acestea omul face diferenta"

Răspuns Câştigător
| kiwii a răspuns:

In felul sau, fiecare lucru este unic.Chiar daca fizic, doua lucruri arata la fel, un om este posibil sa aiba pareri diferite despre ele.De exemplu:un anume cineva isi pierde bratara cumparata dintr-o excursie, dar are posibilitatea sa isi cumpere una la fel.Cu toate acestea, nu se va atasa niciodata de cea noua, pentru ca nu este decat o inlocuitoare pentru obiectul care ii aducea aminte de o multime de lucruri frumoase.
Oamenii se ataseaza de alti oameni si de obiecte.Incercarea de inlocuire a acestora nu va cauza decat indiferenta, deoarece nu va mai exista aceeasi stare emotionala.

2 răspunsuri:
| cornculapte a răspuns:

Fiecare este diferit in felul lui, fiecare are calitatile si defectele sale. Cu toate acestea, nimeni nu este de neinlocuit. Daca pierzi pe cineva, cu siguranta cineva mai bun va aparea. Sau cel putin, daca nu mai bun, macar mai bun pentru tine. Probabil ca acest nou cineva va avea calitatile care ii lipseau celui dinainte. Uneori este mai greu sa inlocuiesti pe cineva, alteori este mai usor, dar intr-un final vei reusi.
Dupa ce pleaca cineva nu inseamna ca ai pierdut totul. Oamenii noi vin cu personalitati noi, cu noi mentalitati, noi viziuni. Si dintr-o data te trezesti ca iese altceva. Poate mai bun, poate nu, dar cu siguranta altceva. Si asta-i frumusetea vietii: diversitatea. Nu poti sa gasesti mereu ceva bun, dar esecurile te determina sa apreciezi mai mult reusitele.
Ar fi culmea sa nu faci o schimbare in viata ta. Oamenii se schimba, vin si pleaca. Trebuie sa te modelezi dupa situatie, sa te adaptezi sau eventual sa iti impui si tu punctul de vedere, ca sa iasa in parte cum vrei tu.
Desigur, e imposibil sa inlocuiesti pe cineva in totalitate, pentru ca unele aspecte nu pot fi inlocuite. Vorbesc despre acele aspecte caracteristice fiecarei persoane. Si amintirile legate de acea persoana, atasamentul in timp, rolul acesteia in viata ta, impactul pe care l-a avut asupra ta... Nimic din toate acestea nu p-oate fi inlocuit. Partial insa, orice se poate inlocui.

Sper ca ti-am fost de ajutor. happy

Răspuns utilizator avertizat