| adriana35 a întrebat:

Va rog, am nevoie de model de analiza la pronume personal!

2 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Analizezi în ordinea aceasta:
Felul pronumelui, formă, gen (numai pentru pers. a III-a) nr., caz, persoană, funcție sintactică

Ex (1): Mașina este a ei.
a ei= pronume personal, gen fem., nr sg, caz G, pers a III-a, fs nume predicativ

Ex (2) El s-a dus la școală.
el= pronume personal, gen masc, nr. sg, caz N, pers III, funcția sintactică subiect

| Florin_Serbu_1988 a răspuns:

PRONUMELE PERSONAL
Pronumele este partea de vorbire care ţine locul unui substantiv.

Pronumele personal este caracterizat:

a) prin persoana
– persoana I: eu, noi
– persoana a II-a: tu, voi
– persoana a III-a: el/ea, ei/ele

b) prin gen (doar la persoana a III-a)
– masculin: el, ei
– feminin: ea, ele

c) prin număr
– singular: eu, tu, el/ea
– plural: noi, voi, ei/ele

d) prin caz / funcție sintactică
– nominativ: eu, tu, el/ea etc.
– acuzativ: (pe) mine, (pe) tine, (pe) el/ea etc.
– genitiv (doar la persoana a III-a): lui/ei, lor
– dativ: mie, ție, lui/ei etc.
– vocativ: tu!, voi!

Model de analiză:

1) I-am arătat varianta corectă.
i = pronume personal, persoana a III-a, numărul singular, cazul dativ, funcția sintactică de complement indirect
În acest caz nu se poate specifica genul pentru că forma contractată i poate însemna atât varianta masculină lui, cât și varianta feminină ei.

2) I-am văzut afară.
i = pronume personal, persoana a III-a, genul masculin, numărul plural, cazul acuzativ, funcția sintactică de complement direct

3) Am ajuns înaintea ta.
înaintea ta = pronume personal, persoana a II-a, numărul singural, precedat de prepoziția simplă "înaintea", cazul genitiv, funcția sintactică de complement circumstanțial de timp sper ca te-am ajutat...