| bianca1598 a întrebat:

Va rog cine imi poate explica cum sa rezolv problema? Nu imi trebuie raspunsul!
Suma ariilor a doua patrate este 369m2, iar diferenta ariilor este de 81m2.Determinati latura fiecarui patrat.
Funda pentru cel mai explicit si vot pentru restul!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui in ce clasa esti si daca ai facut rezolvarea unui sistem de doua ecuatii cu doua necunoscute. Daca ai facut este simplu, notand cu x aria mai mare si cu y pe cea mica ai ecuatiile x+y=369 si x-y=81. Rezolvand afli aria fiecarui patrat si apoi latura, stiind ca aria unui patrat este egala cu patratul laturii.
Se mai poate rezolva si pe cale empirica, prin cateva incercari, observand ca 369 este, aproximativ, patratul lui 19 si 81 este patratul lui 9, deci latura celor doua patrate trebuie sa fie intre cele doua numere. Facand incercari vei afla ca laturile sunt de 15 si 12. Succes si numai bine!

1 răspuns:
| SparklingAngel a răspuns:

Un patrat cu latura a si celalalt cu latura b.a la a2a +b la a2a=369,a la a2a-b la a a2a=81.a la a2a=369-b la a2a si inlocuiesti pe a la a2a cu 369-b in a la a2a - b la a2a=81,de aici afli b... apoi afli si a. Daca nu te descurci trimite-mi mesaj si iti zic tot