| anonim_4396 a întrebat:

Va rog frumos ajutati-ma si pe minehappy
Am 2 chestii la care nu ma mai pricep(nu mai stiu de fapt)...
Exemplu: 12 supre n+1 sa fie la naturale...
Aici se refera la ce(ca nu imi dau seama)? Adica multimea numerelor cuprinse de la 1 la 11 chiar si 12 sau numai 12?(nu imi dau seama!)

Exemplu 2: Determinati...stiind ca este invers proportional cu 0,(3)...

Eu stiam ca 0,(3)=3 SUPRA 9, dar cum faceam sa fie invers proportional? Stiam ca in acest caz rasturnam, dar era parca ceva de genul a supra 3 supra 9...

Multumesc anticipat!

P. S. stiu ca poate am scris putin c-am incurcat, dar va rog ajutati-ma, macar la al doilea exemplu!

Răspuns Câştigător
| TεaсhMεHoωToDomε a răspuns:

Adica 12 supra n+1 sa apartina multimii nr naturale (toate nr naturale)
ex2:pai de exemplu avem numarul 2 care direct proportional cu 0, (3) (ca exemplu)
asta ar insemna 2 supra 3 supra noua
invers proportional ar insemna
3 supra 9 (totul) supra 2
happy

1 răspuns:
| thatgirl1993 a răspuns:

Pai la primul exercitiu e ceva de genul 12/(n+1) sa apartina N.adica n
+1 E{1, 2,3, 4,6,12}=>n E{0, 1,2, 3,5,11}