| justme2846 a întrebat:

va rog frumos am nevoie urgent am teza la geografie si nu ma descurc sigh Cum pot gasi diferente si asemanari intre tipurile de clima de pe glob?

Răspuns Câştigător
| Alicezzz a răspuns:

Europa are o climă temperată pe cea mai mare întindere a ei, iar în extremitatea nordică o climă rece (subpolară).
Factorii principali care determină şi influenţează clima Europei sunt:
- poziţia pe glob;
- relieful care favorizează pătrunderea aerului dinspre Oceanul Atlantic spre interiorul continentului;
- mările care o înconjoară favorizează formarea precipitaţiilor;
- apropierea sau departarea de ocean-> climat oceanic sau continental
- curentul Atlanticului de Nord (Curentul Golfului) care încălzeşte clima vestului Europei;
- munţii, care etajează elementele climei.
Elementele climatice de bază (temperatură, precipitaţii, vânturi), la care se adaugă şi altele, duc la stabilirea unor domenii sau tipuri climatice.
Acestea sunt:
a) clima subpolară, rece aproape tot anul, cu veri scurte şi precipitaţii reduse, vânturi din N;
b) clima temperat oceanică, cu ierni blânde şi precipitaţii bogate, vânturi de V;
c) clima temperat continentală, cu precipitaţii reduse şi amplitudini termice anuale ridicate, vânturi din NE;
d) clima mediteraneană, cu temperaturi ridicate vara, ierni blânde şi precipitaţii bogate datorită vecinătăţii Mării Mediterane, vânturi V şi dinspre mare;
e) climat montan; elementele climei se modifică o dată cu creşterea înălţimii, vânturi de V.

1 răspuns:
| Alicezzz a răspuns:

Clima mediteraneeană
-5-10 º C Ianurie
-20-25º C şi peste 25º C iunie-iulie
-vanturile : Dinspre V şi Marea. Mediterana.
-Clima continentală : -15º C în N şi 0º C in S in Ianurie
-Intre 15-20º C in iunie
-Vantuti big grine N -Est
-regiunea unde se intalneste este in Campia Europeui de Est
-Clima oceanică :Intre 5-10 º C ianuarie
-intre 15-20 º C in iunie
-Vanturi de vest
-regiunea unde se intalneste : Tărmul Oc. Atlantic din pen Iberică până în pen. Scandinavică
-Clima de tranziţie :intre -5- 0 º C in luna ianuarie
-20 de grade in iunie
-Vanturi de Veste
- regiunea : Europa centrală şi pen. Iberică
-Climat montan; De la 0 la - 15 º C in ianurie
- 20 de grade in iunie
-Vanturi de Vest
- rediunea unde se intalneste : Munţii Alpi, Caucaz, Carpaţi, Pirine