| Alexutzu_Alexutzu_1980 a întrebat:

Va rog frumos ma ajutati si pe mine sa imi aleg un liceu?

Ca atare sa imi dati mai multe informati despre acel liceu sau acel profil ca sa stiu ce ma asteapta.

Va rog frumos.

1 răspuns:
| Sadop a răspuns:

Despre ce liceu sa alegi nu iti pot spune nimic deocarece nu stiu din ce judet esti. Insa iti pot spune cate ceva despre profile.
Sa incepem cu inceputul.
Sunt 3 tipuri de filiere. Teoretica ( mate-info, stiinte ale naturii, stiinte sociale si filologie ), vocationala ( sportiv, arte, pedagogic, teologic, militar ) si tehnologic ( economic, comert + alte profile cum ar fi protectia mediului, etc ).
Mate-info : un profil care se bazeaza pe matematica, fizica si informatica ( informatica nu e acelasi lucru cu TIC-ul, e o diferenta imensa. TIC- Tehnologia informatiei si comunicarii, te invata despre elementele calculatorului, functionarea lui, Word ). Acest profil poate fi intensiv info, bilingv o limba straina sau intensiv o limba straina.
Teze : matematica, romana, fizica/biologie/chimie si info ( daca esti intensiv info ) sau limba straina ( daca esti intensiv limba straina ). daca e neintensiv raman doar 3 teze.
BAC : pe langa probele orale care sunt la fel peste tot ( romana, limba straina, competente digitale ) mai dai probe scrise la romana, matematica si info/biologie/fizica/chimie.
Ai 4 ore de matematica, 3 de fizica, 2 chimie, 2 biologie, 4 romana 2 sau 4 de info, 2 TIC, 2 sau 4 limba straina 1, 2 limba straina 2, 1 logica, 1 istorie, 1 geografie etc.
Stiinte ale naturii : se bazeaza pe biologie, fizica si chimie.
Stiinte sociale : se bazeaza pe istorie, romana si materii socio umane ( logica, pshiologie, etc ).
Filologie : romana, latina, limbi straine si istorie.
Spune-mi cam ce profil te intereseaza si mai detaliez.
Bafta!