| AlinaHoran a întrebat:

VA rog frumos! pleeeaaasee help cryingcrying

as dori sa ma ajutati sa demonstrez ca "A trecut badita dealul " este o doina populara. Va rooog, am nevoie pana luni si nu am timp pentru ca multe teme.

Doina " A trecut badita dealul " suna asa :

A trecut badita dealul

Ca-i cunosc mersul si calul.

Badea-i alb si calu-i sur

Blastima-l-as, nu ma-ndur.

A trecut badita sesul,

Ii cunosc calul si mersul.

Calul-i sur, badita-i alb,

Blastima-l-as, dar mi-e drag.

Mi-a trimis badita dor

Si pe frunza viilor

I-am trimis napoi acasa

Pe frunza din via noastra

I-ati bade, dorul cu tine,

Nu-l mai lasa pe la noi,

Ca-s fetita tinerea-

Doru meu nu-mi va sedea

va multumesc si promit ca va dau funda!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cita nesimtire, pina si textul pus este copiat. Putoare ce esti!

| Catte a răspuns:

Pentru a reda teama de pedeapsa autorul foloseste câteva expresii populare. Spaima este marturisita astfel "si unde n-a început a mi se face negru pe dinauntru"
asta este din amintiri din copilarie -a trecut badita dealul.
la asta a ta.
din cate stiu...mai ales doinele.astea care spune ca's populare nu au autor.hee hee. sau ceva de genu erathinking