| andreighinea a întrebat:

Va rog imi puteti spune cate ceva despre puterea legislativa?

Răspuns Câştigător
| STALF a răspuns:

Puterea legislativa este reprezentat de parlament.
Legislativul (din latină: lex, legis (f.) = lege) este în teoria politică una dintre cele trei puteri fundamentale independente din statul democratic modern, conform principiului Separării puterilor în stat promovat de către Montesquieu. Celelalte două puteri sunt executivul (entitatea care guvernează) și judiciarul (entitatea care aplică și interpretează legile). Legislativul este însărcinat cu dezbaterea și aprobarea legilor în sensul conținutului și formei acestora, precum și cu controlul asupra executivului și judiciarului.
Parlamentul este bicameral(camera deputatilor si senatul).