| QAlessia a întrebat:

Va rog mult, am mare nevoie de voi! ajutati-ma ca nu stiu sa fac la matematica o problema
zice asa 1. ipoteza
MNP - triunghi dreptunghic
MN=18 cm
MP=24 cm
concluzie
NP=?
Demonstratie

Doar atat va cer. imi explicati si imi fac tema singura puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| ruxi1728102 a răspuns:

Deci unghiul de 90 este N? inseamna ca ipotenuza e MP deci MP la patrat=MN la patrat +NP la patrat.ai zis ca te descurci singura inlocuiesti si aflii NP.bafta

3 răspunsuri:
| summertime a răspuns:

Aplica Teorema lui Pitagora.

Răspuns utilizator avertizat
| denisa_8775 a răspuns:

Din cate stiu eu.crek aduni MN cu MP si din 180 scazi MN+MP! CAM ASA: 180-(MN+MP)=180-42=138! nu stiu DACA E bun dar din cate stiu eu.asa e! fundita?big grin