| Blue17 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati! Care e structura unei recenzii de carte? Promit funditaaaaa!happyhappyhappy

Răspuns Câştigător
| anacris a răspuns:

a)descrierea bibliografica completa a operei (autor, titlu, loc de aparitie, editor, anul aparitiei, volume, legatura cartii, numarul de pagini, ilustratii, format, pret);

b. introducere, care cuprinde aportul stiintific al lucrarii, importanta, actualitatea si interesul pentru tema;

c. scurt rezumat al continutului (cum a fost publicat; cum vrea recenzentul); se poatre expune si metoda autorului;

d. judecata de valoare asupra calitatilor ei (continut, organizarea lucrarii, dispunerea partilor, metoda urmata, prezentarea grafica, valoarea profesionala);

e. propuneri de solutii, noi modalitati de abordare

1 răspuns:
| Avon_8981 a răspuns:

Inceputul,expozitiunea,intriga,desfasurarea actiunii, punctul culminant si deznodamantul.receniza reprezinta o scurta povestire, un rezumat, deci nu e cazul sa te-ntinzi prea mult.Mesajul trebuie sa fie coerent si concis in asa fel incat sa se inteleaga ce vrei sa povestesti.