| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati in legatura cu o problema trebuie neaparat sa o fac si va rog sa nu imi stergeti intrebarea am mare nevoie de voi...
o oglinda concava este scufundata in apa astfel incat axa optica principala este tangenta la suprafata apei. o rasa de lumina SV este incidenta sub un unghi oarecare in centrul oglinzii, V.stabiliti pe care dintre cele 3 directii indicate se va propaga imaginea...

2 răspunsuri:
| alexgogo a răspuns:

Iar tema?

Da, daca-ai fi fost atent macar jumatate din ora de fizica ai fi priceput cum e cu lumina asta...

Si-apoi, nu stiu cu ce anume vrei sa te ajutam, care-i unghiul de incidenta, care-i distanta focala? Ce anume trebuie sa aflii exact?

Si-ar fi trebuit sa spui de la inceput in ce clasa esti, altii fac optica dintr-a VI-a...

| andrei95 a răspuns:

Sunt in clasa a 9a dar este si o fig dar nu am cum sa o fac aici si poti fi cat de atent vrei dar profu nu explica mai deloc