| Razvan1807138078340 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati.La matematica ce este falsa ipoteza?

Vreau formula si un exemplu.

2 răspunsuri:
| SugarAndSpice a răspuns:

Intr-o problema ti se cere de exemplu sa demonstrezi ca ABCD este paralelogram. Insa tu incepi spunand,, Presupun ca ABCD nu este paralelogram'', dupa care scrii ceea ce rezulta din acest lucru. Undeva vei ajunge sa obtii o anomalie (un unghi cu o masura negativa de exemplu) si astfel va rezulta ca ABCD este intr-adevar paralelogram.

| Minalore a răspuns:

Este cev de genu" :
gaini, capre
43 capete
146 picioare

1)presupunem ca sunt doar C:
4(picioare) x 43(capete) = 172
2) Cu cat am presupus fals
172-146=26 (picioare care vin de la gaini)
3) Aflam cate gaini sunt:
26:2 (cate picioare are o gaina) = 13

4) Cate capre sunt
43-13=30

Verificare : 30x4 + 13x2 = 120 + 26 = 146

Deci.prima oara presupui ca sunt numai..., apoi calculezi cate picioare ar avea in total, faci diferenta dintre numarulde picioare date si cele facute de tine si dupa aia e simplu...