| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati nu stiu cum sa imi identific o locutiune verbala?
Multumesc foate mult!

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

Buna
Locutiunea verbala este "am venit eu pe lume", inlocuind verbul "m-am nascut".
Bafta

5 răspunsuri:
| 0PopaPorno a răspuns:

Pai locutiunea verbala este o expresie care este sinonima cu un verb. De exemplu : Am luat`o la sanatoasa. Aceasta expresie poate fi inlocuita cu verbul ''am fugit''. Deci este locutiune verbala.winking

| CrisaALEXANDRA a răspuns:

Pai scrie aici propozitia din care trebuie sa identifici locutiunea si iti spun care e! Un exemplu de locutiune vb e " a luat-o la sanatoasa " sau Si-a adus aminte " pentru ca se pot inlocui doar cu un cuvant ( un vb in cazul asta ) a faugit, si-a amintit happy.

| anytimeanywhere a răspuns (pentru CrisaALEXANDRA):

Buna deci am asa : " Într-o zi ploioasă de toamnă târzie, când vântul fantastic spunea parcă o poveste aiurea, iar copacii se legănau sub cerul nebun, am venit pe lume eu. " care e locutiunea?

| CrisaALEXANDRA a răspuns (pentru anytimeanywhere):

Pai sigur e :" am venit pe lume " happy bafta

| anytimeanywhere a răspuns (pentru CrisaALEXANDRA):

Multumesc foarte mult pentru raspuns dar am dat funda :*

| CataC a răspuns (pentru anytimeanywhere):

Buna
Locutiunea verbala este "am venit eu pe lume", inlocuind verbul "m-am nascut".
Bafta