| klau123ful a întrebat:

Va rog sa ma ajutati urgent : Va rog nu raportati stiu ca nu am voie dar facem o mica exceptie care ma ajuta sa rezolv mai multe ecuatii de gradul 2 :de exemplu 4X la 2 = 81. Funda!
sau add la klau_tm_rapp urgent va rog. Fundaaaa

Răspuns Câştigător
| DenysaDulcika a răspuns:

Pai mai intai trebuie sa-l descompui pe 81 ii 3 la a4a si il inlocuiesti
4x la a2a=3 la a4a tie iti trebuie la a 2a deci
4x la a2a =9 la a2a => 4x=9 imparti la 4 si x=9 supra 4 daca vrei sa faci si impartirea iti da 2, 25

3 răspunsuri:
| KarmaPolice a răspuns:

Se poate calcula in mai multe moduri
Uite o metoda:
4x^2=81 se scrie ca fiind 4x^2-81=0. Apoi trebuie sa stii formula pentru Delta care este D=b^2-2a*b
Iar solutiile ecuatiei sunt : x1=(-b+ sqrt(D))/2a
x2=(-b-sqrt(D))/2a. Sqrt inseamna radical
"a" este 4, b=0 si c=-81
Poate te ajuta sa intelegi http://ro.wikipedia.org/wiki/Ecua%C8%9Bie_polinomial%C4%83

| KarmaPolice a răspuns:

OMG, nu e de mirare ca Romania se duce dracului, ecuatia de gradul 2 (se numeste asa pentru ca este la patrat) si are 2 solutii NU O SLUTIE iar ca sa verifici o ecuatie niste solutii are unei ecuatii ele trebuie sa satisfaca relatia deci 4*(2.25)^2=81 ADICA 4*5.065=81?
Wai de matematica vostra si mai vreti si sa treceti clasa

| tycy a răspuns:

La ecutatiile de gradul 2. trebuie sa stii doua formule.

formula pentru delta care este b patrat -4ac
iar formula pentru x1 -b+radical din delta supra 2a
iar formula pentru x2 -b-radical din delta supra 2a

asta trebuie sa stii la ecutatiile de gradul 2.

a - termenul cu x la 2
b- termenul cu x
c- termenul liber