| anonim_4396 a întrebat:

Va rog TPU știți vreo modalitate de a îndepărta pilitura de fier de pe magneți? Este destul de urgent.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Daca tamponezi pilitura cu ceva material de care sa se lipeasca, mai puternic decat forta magnetului.

Deseori chiar si stergerea cu o carpa moale ajuta, dupa care carpa se scutura bine, in afara casei.
Este potrivita o bucata de cearceaf vechi, inmuiat de multele spalari.

Plastilina folosita de copii este unul din materialele mele preferate pentru asemenea cazuri, dar se poate folosi si chit de geam sau alt material usor maleabil. Ulterior se spala suprafata sau pur si simplu se sterge de uleiul depus.

O alta metoda este lipirea unei benzi cu suprafata adeziva peste pilitura: leocoplast medicinal, banda scotch, banda izolatoare etc. In aceste cazuri indepartarea adezivului de pe suprafata este mai greoaie.

2 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Daca magnetul nu este atasat de alte componente: pui acid sulfuric de la acumulatorul auto, cu grija si purtand manusi (chiar si manusi din acelea menajere), ca sa nu iti arda pielea

| Lostlyric a răspuns:

Aplici mai multe straturi de plastilina sau banda adeziva in care imbraci magnetul. Cand indepartezi plastilina sau banda, cel putin o parte din pilitura ar trebui sa se indeparteze.