| wibidi a întrebat:

Va rooog sa ma ajutati dau fundita.Aratati daca urmatoarele cuvinte din poezia 'Ploaia urbana' de Ion Minulescu au sens propriu sau figurat:oras, ploaia vocea, strazi.Si alcatuiti o propozitie in care cuvantul 'sageata' sa aiba sens figurat.Ms mult:*

Răspuns Câştigător
| Rayyy a răspuns:

Am citit poezia pe internet si.
oras - propriu
ploaia - propriu
vocea - figurat
strazi - propriu.

Sens figurat pentru sageata: Soarele isi trimitea sagetile spre pamant happy

Sper ca te-am ajuat!

9 răspunsuri:
| Sunshinee a răspuns:

Daca ai pune si poezia ar fi perfect, ca sa nu fim nevoiti sa o cautam.

| Nothing05 a răspuns:

Oras- sens figurat
ploaia- sens figurat
vocea- sens propriu
strazi- sens propriu

M-a purtat ca o sageata prin lumea lui perfecta de poveste.

Succes in continuare!:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna ma puteti ajuta si pe mine?!batting eyelashes vreau niste enunturi cu sens figurat pentru. cuvintele padure, s-a nascut, scump :* Va multumesc! smug

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna este foarte usorhee hee smugbatting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va rog sa ma ajutati cu un enunt pentru cuvantul padure cu sens figurat!batting eyelashes multumesc :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va rog sa imi dati si mieo propoztie in care cuvintele: PADURE, CASA si LIMBA sa aiba sens figurat...am nevoie urgenta de un raspuns...va multumesc:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o intrebare: Scutura o ploaie de miresme.Ce sens are?

| ZyPoo a răspuns (pentru anonim_4396):

Sens figurat

| ZyPoo a răspuns:

El arunca sageti pe sub sprancenele incruntate happy star