| Dan_Voicu_1986 a întrebat:

Va salut
Ma numesc Daniel am 32 de ani si am nevoie de ajutorul vostru
O lunga perioada din viata mea am petrecuto singur(11ani) in care am facut tot ce mi-a trecut prin cap iar acum off tocmai acum simt o durere care pleaca de la umeri si se opreste in piept cand ma gandesc la o relatie serioasa cu alte cuvinte imi lipseste dragoastea.....ma doare lipsa ei. In tot acest timp am lucrat marinar nu a trebuit sa imi spal hainele sa fac curat in camera sa imi gatesc mesele toate au fost incluse in contract.
De cateva luni am ajuns acasa si am impresia ca am aterizat pe Marte(in cap) si pentru prima oara iau contact cu martienii
Imi lipsesc atat de multe si habar nu am de unde sa incep
Am nevoie de ajutorul vostru si va rog sa imi recomandati o carte care sa contina cate putin din toate.Multumesc

7 răspunsuri:
| francut a răspuns:

Adica, ai nevoie de o menajera, nu de dragoste. Ca nu mai ai contract cu nimeni sa-ti faca treburile.
Invata baiete cum se spala rufele. Acum, cu masinile automate nici nu e greu. Invata si sa gatesti. Ca doar femeile sunt mai proaste si tot stiu sa le faca, chiar mai bine decat barbatii. Invata sa dai cu aspiratorul si sa tii ordine in casa. Invata tot ce stie un om insurat. Te vei lovi de facturi, reparatii, etc. Poate o femeie si tu nu poti?

| Dan_Voicu_1986 explică (pentru francut):

Am vrut sa prezint situatia mea exact asa cum este ea
Inainte sa fac primul pas vreau sa ma pregatesc iar daca imi cautam menajera nu ceream un sfat pentru o carte

| francut a răspuns (pentru Dan_Voicu_1986):

Nu am spus sa iti iei menjera. Am spus sa inveti. Ori nu ai citit pana la capat?
Tu ai spus ca iti lipseste dragostea pentru ca nu stii sa faci nimic. Dar nu dragoste cauti ci pe cineva care sa-ti faca totul si gratis. Plus sex gratis. Eu nu am vrut sa-ti spun pe de-a dreptul.
O carte, nu te mai invata daca nu ai invatat la mama acasa, daca nu ai vrut sa inveti nimic pana la 32 de ani ci, "O lunga perioada din viata mea am petrecuto singur(11ani) in care am facut tot ce mi-a trecut prin cap". Acum da-te de toti peretii cu acel cap si invata!

| Dan_Voicu_1986 explică (pentru francut):

Asta simt imi lipseste dragostea!
Este ceva interzis in asta?
Nu mai vreau sex! Vreau dragoste
Stii sa faci diferenta intre ele?
Hey am platit deja un pret nu este nevoie sa imi aduci aminte

| BlueDark a răspuns:

Dragostea vine de la sine...Cand iti da Cupidon una peste cap, vei realiza...

| Dan_Voicu_1986 explică (pentru BlueDark):

Toate la timpul lor si nu vreau sa grabesc lucrurile si sa iau decizii pripite
Multumesc

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Cred ca ti-am gasit ceva: "Prezentare

Autorul bestsellerului international Laur, Evgheni Vodolazkin, revine cu o poveste coplesitoare despre memorie si vina, despre o iubire atat de puternica, incat invinge haosul si chiar moartea. Aviatorul a fost finalist la principalele premii literare din Rusia si a castigat, in 2016, Bolsaia Kniga — Premiul al doilea.

Innokenti Platonov, protagonistul romanului, fara a fi in realitate aviator, savarseste un zbor extrem intre inceputul si sfarsitul secolului XX, devenind obiectul unui experiment intreprins intr-un lagar cu destinatie speciala. Nascut in 1900, el este inghetat in azot lichid la mijlocul anilor ’20, iar in 1999, deja in alta lume, este dezghetat. Trezit din somnul experimentului pe un pat de spital, memoria lui Innokenti pare a fi tabula rasa. In incercarea de a-si reconstitui istoria personala, el incepe, la sfatul doctorului sau, sa noteze intr-un jurnal franturi haotice de amintiri: chipuri, imagini, intamplari. Treptat, apar Petersburgul din primii ani ai secolului XX, copilaria, scoala si intaia iubire, Revolutia din 1917 si, in sfarsit, lagarul. Odata cu iesirea din spital, pe Innokenti il asteapta o viata noua, in care poate sa iubeasca iar si sa redescopere lumea. O lume unde el, asa cum o arata si propriul sau nume, este un Candide — insa unul care se simte responsabil si pentru cele traite, si pentru cele netraite, tema vinovatiei aducand in Aviatorul ecouri dostoievskiene." Ce zici, se aseamana cu viata ta?