| anonim_4396 a întrebat:

Va salut!Va rog sa'mi recomandati niste carti care le'as putea citi.Am varsta de 15 ani.Multumesc!

1 răspuns:
| Zartbitter a răspuns:

Orice carte care vorbește despre univers, despre interacțiunile dintre oameni, despre ce am descoperit și ce visăm să descoperim. E timpul să citești cărți care au un conținut real, nu doar unul fantastic, chiar dacă povestea în sine e de așa natură.

Cărți pe care eu le-am citit în original la vremea lor și care mă fascineză și acum:

Douglas Adams: Ghidul autostopistului galactic ( Traducere Eugen Dumitrescu) Editura Nemira 2005

Poul Anderson: Cruciadă în cosmos (Traducere Lidia Ionescu) Editura Nemira 2001

Aproape orice scris de Isaac Asimov, Arthur C. Clarke, Philip K. Dick, Frank herbert, Aldous Huxley, Alexei Panshin etc.

Eventual mai spune-ne ce ai citit și ți-a plăcut și ai să primești recomandări și mai bune. Deși eu consider că orice tânăr ar trebui să fi trecut prin aceste lecturi.