| Diana_Zbarcea_1997 a întrebat:

Varful minutarului unui ceasornic dintr-un turn s-a deplasat cu delta s= 15, 7 cm intr-un timp delta t=1min. care este lungimea minutarului? puteti sa ma ajutati la aceasta problema? sau cel putin un indiciu de plecare?big grin

2 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Diana, daca este sa ma refer la intrebarea ta, atunci mai intai trebuie sa precizez ca ai cazul unei miscari circulare uniforme. Deci viteza de deplasare a minutarului este constanta. Va trebui sa exprimi aceasta viteza fata de toata suprafata circulara, si care se raporteaza la perioada T de miscare a minutarului si apoi sa o exprimi in cazul intervalului Delta s. Egaland cele doua expresii(am precizat ca viteza este constanta), vei putea gasi lungimea minutarului. Bafta si vacanta placuta!

| Pîrvuleţu_Radu_1998 a răspuns:

Stie cineva raspunsul va rog?