| crismany a întrebat:

Varumeo este un mare mare dobitoc care isi baga nasul peste tot

Răspuns Câştigător
| Fluffee_2398 a răspuns:

Foarte simplu faci asa : 89x2 =178 => In ultimul depozit sunt : 364-178 = 186 tone (cartofi)

10 răspunsuri:
| Andreeeeea_2521 a răspuns:

Pai faci 89 ori 2 =178(al 2lea depozit) si 364-178=186(al3lea depozit)

| AlinCatalin1997 a răspuns:

Pai faci 89x2 sa afli in al 2 lea si dupa 364 - cat ti-a dat la al 2 lea

| breed a răspuns:

Primul depozit 89 tone
al doilea depozit 89*2=178 tone
89+178=267
364-267=97 tone pentru.al treilea depozit

| BruneTTe a răspuns:

I+II+III = 364
I - 89 tone
II - 89x2= 178
III = Total - I - II = 364 - 89 - 178 = 97 tone
Asa rezolvam si noi problemele de genu` cand eram in clasele mici...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Fie:
a- nr-ul de cartofi din primul depozit
b- nr-ul de cartofi din al 2-lea depozit
c- nr-ul de cartofi din al 3-lea depozit
a+b+c=364
a=89
b=2a=2X89=178
c=364-a-b= 364-178-89= 364-267= 97 =>
=> In al 3-lea depozit sunt 97 tone de cartofi.
Sper ca te-am ajutat. O zi buna!

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

| breed a răspuns:

Sint 97 tone, ai dat funda unui raspuns gresit

| didiDia a răspuns:

Te-a bagat in ceata problema, dar:
1. Nu stii ca se scrie,, m-a bagat'' si nu asa cum ai scris tu
2. Ai dat funda cui nu trebuia, omul scriind o rezolvare gresita.

| RS4 a răspuns:

Asa este! breed are dreptate! ai dat funda unui raspuns gresit! e o simpla scadere de facut : din totalul de 364 - (primul depozit 89)- (al doilea depozit 2x89)! sa fi mai atent(a) la ore si la cine dai funda!

| crismany explică:

Scuze dar l-am lasat pe varul meu la calculator in timp ce eu eram prin oras si acum am vazut intrebarea ba si i-am mai zis sa nu mai intre pe contul meu de TPU da si eu prost ca nu ma delogai cand plecai! Ma cam enerveaza varumeo cand vine in vizita la noi ca isi baga nasul peste tot asta ma enerveazala el chiar mi-a virusat compiuterul dar acum o saptamana