Întrebare recomandată | Tsukuyomi6 a întrebat:

Vi se pare corect sa nu fiu primit la ore deoarece am parul lung? acuma il am aproape pana la umar.Toti profesori se leaga de parul meu, un profesor mi-a spus ca in regulament scrie ca parul trebuie sa fie de maxim 2 cm, un alt profesor idiot mi-a aratat un coleg din clasa cu creasta si a spus ca asa trebuie sa fiu tuns.

19 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ce mă enervează aceste discriminări stupide şi sexiste.

Data viitoare, când se mai leagă tine, întreabă-ţi profesorii dacă au auzit de zicala "nu contează cât de lung ţi-e părul, important e ce şi cum gândeşti". O instituţie de învăţământ, care se respectă, ar trebui să meargă pe ea şi să-şi concentreze atenţia pe lucrurile importante şi utile, nu pe nimicirea individualităţii elevilor.

| darrio2007 a răspuns:

Da.Mie mi se pare corect.Trebuia sa mai fie armata obligatorie.Sa te fi vazut atunci.Ce faceai?

| yellowalien a răspuns:

Da, mi se pare normal să fii dat afară de la ore pentru că ai părul lung. Unde te crezi? Partidul te vrea tuns, roackăre! laughing
Nu dar serios acum, asta e o aberație care ține de trecut (de trecutul nostru comunist). Părinții tăi acceptă faptul că ai părul lung? Întreb asta deoarece te-ar putea susține, discutând direct cu dirigintele și oferindu-i drept argument faptul că din moment ce nu ai probleme de comportament, nu chiulești, nu ai altercații cu colegii și profesorii și nu te îmbraci/comporți sau adopți un limbaj indecent, lungimea părului e doar o chestiune de preferință care depinde de tine. Nu cred că părul lung îți afectează negativ gândirea așa cum nu cred că părul scurt te ajută să îți oxigenezi mai bine creierul și să reții mai multe informații la ore laughing Cât despre creastă... poate te-ar ajuta... să prinzi ceva posturi străine laughing
Profesorii tăi ultra-preocupați de ordine și disciplină ar trebui să se axeze pe problemele reale din liceu, nu pe lungimea părului băieților. Sunt sigură că există prin liceu freze mai fistichii și deranjante vizual care totuși nu sunt apostrofate de profi pentru că "respectă regulamentul", ținând cont de criteriul lungimii.
Cred că susținerea părinților în problema aceasta ar fi cea mai ușoară și decentă rezolvare a problemei tale.

"Hey, teacher, leave those kids alone!" happy

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

E frumos părul lung, chiar și în cazul băieților (dacă e îngrijit), însă, atât timp cât ești elev, vei fi nevoit să te supui regulamentului școlar.
http://i.imgur.com/hOHKcRY.jpg
Știu că ești iritat și revoltat de situație, dar dacă vrei să păstrezi o relație bună cu dascălii, evită conflictele cu ei. Nu e deloc bine dacă ți-i faci dușmani. Fiindcă nici supărarea, nici furia, nici îndârjirea, nu te va scoate câștigător. Încearcă să-ți scurtezi părul, măcar să observe că ai luat atitudine și nu i-ai ignorat complet.
În vacanțe, ești liber să te îmbraci cum vrei, să adopți ce stil vrei, însă la școală, trebuie să te conformezi.

| ywar a răspuns:

Da e corect sa nu ai dreptul sa pasesti intr-o institutie de invatamant daca ai parul asa cum spui ca il ai. Lung, ori cu creasta, ori vopsit e totuna. La scoala se respecta niste reguli, nu e fiecare de capul lui. Pe vremea mea cand mergeam la scoala in septembrie ma punea sa pun mana pe batistuta sa verifice unghiile si igiena, ne cauta in cap sa nu avem paduchi lati si voi vreti cu plete. Te tunzi nr.1 si intri in clasa. Nu te tunzi asa exmatriculat 30 zile pentru indisciplina. Trebuie odata si-odata sa fie ordine in sistemul de invatamant romanesc. Ala cu creasta? ii vine si lui randul, stai cuminte. Tu ingrijeste-te de tine.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Normal ar trebui sa poti merge la scoala si in chiloti dar regulementul de ordine interioara spune altceva. Chiar daca legile sau regulementele sunt tampite suntem obligati sa le respectam si orice comentariu in plus este futil. Nu poti schimba lumea.

| Danişor a răspuns:

Mi-e nu mi se pare in regula.Atata timp cat te comporti bine si respecti regurile si uniforma, ce conteaza cu este parul? Doamne incep sa cred ca profii au mentalitate de comunisti, Jesus...

| ALeXsSaY a răspuns:

Asta e abuz. La propriu, atata timp cat nu ai probleme comportamentale si respecti si uniforma, daca aveti, nu ai de ce sa fii luat peste picior. Profii au mentalitate de comunisti, chill

| Tsukuyomi6 explică (pentru ALeXsSaY):

Probleme comportamentale nu am, am tacut chiar si cand imi spun prost, femeie.

| darrio2007 a răspuns (pentru ALeXsSaY):

Si in armata americana (si altele)tunsoarea trebuie sa aiba un anumit standard.Inseamna ca cei care au facut regulamentul si cer sa fie respectat sunt comunisti?

| Wehrmacht a răspuns (pentru darrio2007):

Https://www.youtube.com/watch?v=xGgV-XjlwXY

Nu sunt comunisti.Sunt infractori.

INFRACTÓR, -OÁRE, infractori, -oare, s. m. și f. Persoană care a comis o infracțiune. – Din fr. infracteur, lat. infractor.

"Art. 16 (2) Nimeni nu este mai presus de lege."

"Art. 23 (1) Libertatea individuală şi siguranţa persoanei sunt inviolabile."
Tunsul afecteaza viata privata in cazul sau.

"Art 16.(1) Cetăţenii sunt egali în faţa legii şi a autorităţilor publice, fără privilegii şi fără discriminări."

Deci cat timp oferi servicii publice sau in cazul acesta esti director la o scoala a statului respecti astea cand faci regulamentul.
Da' e totusi un obicei sa fi sclavul cuiva fara sa te impotrivesti.De fapt, cred ca profesorii aia habar n-au ce scrie prin constitutia aia.

Tsukuy, tu decizi.Conteaza mai mult propria ta persoana si propriile decizii avand in vedere ca acestea nu ranesc pe nimeni sau conteaza mai mult sa fii in relatii bune cu unii care au demonstrat ca ii doare undeva de ce decizii iei tu asupra propriei tale persoane si practic se considera sefii?

| darrio2007 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Asa,asa!

| ALeXsSaY a răspuns:

Degeaba spuneti ca ar trebui sa fie disciplina din punctul asta de vedere. In ziua de azi profesorii nu isi dau interesul, eu sunt de acord cu uniforma, ce are elevul in cap ma doare undeva, bine, si fara cercei prin nas si chestii de genul. Profesorii sa ii tina in frau pe elevi, sa nu ii lase sa umble pe telefoane, sa ii faca atenti si sa le fie apropiati, nu sa tremure elevul ca are mate si profu ii pune 4 pentru un rezultat gresit dupa ce a facut corect aproape toata problema. In ziua de azi adolescentii nu trebuie constransi la maxim, ci la nivel mediu, cat sa o duca bine ambele parti.
App, sunt baiat, ce pnm -.-"

| EizaG a răspuns:

Ai putea sa te tunzi, unii profesori sunt mai nebuni si nu accepta lucrul asta, poate te si exmatriculeaza.

| xjr97 a răspuns:

Parul trebuie sa fie de maxim 2 cm... rolling on the floor. Nu e normal sa ti se ceara sa te tunzi. Aspectul nu este problema profesorilor, atat timp cat tu nu creezi altfel de probleme.

| Florip a răspuns:

Nu, nu e corect. Fiecare e liber sa arate cum doreste. Cum nici tu nu-l poti obliga pe el sa se schimbe, asa si tu.

| CristyyBoss99 a răspuns:

Radete in cap pletosule ca nu te duci la surfing.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru CristyyBoss99):

Bosulica, cratima s-a inventat cu un motiv sa stii.

| AlleDe a răspuns:

Este stilul tău, faci ce vrei cu el.