| anonim_4396 a întrebat:

Voi ce alegeti dintre Uman sau Real? Argumentati, please.
Invat bine, media pe primul semestru a fost 10 (sunt a 8 a), insa nu m-am hotarat la ce profil...
Daca puteti, imi puteti spune cate ceva despre liceul Sfantul Sava? Acolo as vrea sa merg, daca am media necesara.
Cel mai complex raspuns va primi funda.

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Real. Meserii mult mai bănoase, profil ce dezvoltă mult mai bine gândirea logică, algoritmică, profil ce se ocupă cu științe exacte ce au rol în a înțelege ceea ce ne înconjoară, cuprinde domeniile ce mișcă lumea, ce ne-au depărtat de evul mediu. Normal că sunt și pe uman domenii importante pentru noi însă toate de pe uman de asemenea în ziua de azi se bazează pe real. Trăim într-o lume tehnologizată care facilitează anumite îndeletniciri. Normal că cuvântul final îl au pasiunile tale.

4 răspunsuri:
| alexia6554 a răspuns:

Uman si Real*, sorry, m-am grabit

| D3I3 a răspuns:

Real.
La real ai mai multe sanse sa gasesti un post. Iar la umanist trebuie sa tii minte toate romanele lumii, in timp ce la real trebuie sa stii cateva formule si tabla inmultirii.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu l-as alege pe cel la care poti face performanta, la cel la care esti olimpica. Sa stii ca desi exista impresia ca meseriile pe care le poti face dupa real sunt mai banoase, trei sferturi dintre oamenii care castiga peste medie pe care ii cunosc eu sunt umanisti (traducatori, translator, experti in resurse umane)

| alexia6554 a răspuns:

Am ales Real. Sunt olimpica la fizica pe judet, m-am documentat mai bine, si am ales.