| anonim_4396 a întrebat:

Voi cum învățați la o materie la care aveți de memorat zeci de pagini? (de exemplu biologie).
Eu învăț citind de multe ori din carte, iar apoi repetând de 1000 de ori pe zi aceași informație prin casă, până simt că mi s-a tipărit în cap.
Cum pot învăța mai eficient? Sau așa învățați și voi la astfel de materii?

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tocitul, recitatul nu sunt o solutie. Sigur, sunt o solutie pentru o cantitate mica de informatii, dar important e sa faci legaturi care sa se pastreze. Fa scheme, cauta desene, evidentiaza, inregistreaza lectia si ascult-o, imagineaza-ti un scenariu, fa cele mai tampite asocieri, dar care sa aiba logica pentru tine... invata logic. Daca ai ales partea de-a noua si-a unsprezecea, ai de unde gasi material. Cauta pur si simplu pe google sau pe Youtube si ai sa vezi cate resurse iti sunt la dispozitie. Succes!

| DanielPH a răspuns:

Invata logic. Nu toci cartea, incearca sa intelegi fiecare lectie. Daca tocesti, vei uita amanunte, poate chiar esentialul. Daca inveti logic si asociezi informatiile, iti poti da seama de informatii noi, pe care inca nu le stiai.
Nu strica nici o lecitina, un memo plus. Invata cand esti odihnit si fara muzica, telefon, TV, tableta pe langa tine.

| Ssssmokin a răspuns:

Cum a spus si Mihutzu, invata logic, mai ales la biologie. Cel putin la partea de biologie vegetala foarte multe se leaga. Trebuie sa si tocesti putin, dar la multe lucruri poti face diferite legaturi. Spre exemplu la fotosinteza, iei ecuatia si de acolo iti poti da seama de importanta ei sau cum se pune in evidenta. Ecuatia respiratiei aerobe este ecuatia fotosintezei scrisa invers si schimbata putin. Sper ca ai prins ideea.

| qqqqqqqqq a răspuns:

Citeste totul cu mare atentie si voce tare. Cand crezi ca stii macar 10% din acele chestii, ia o foaie si un pix, si scrie tot ce ai retinut. Daca nu ai retinut totul, sau daca nu ai retinut corect, fa o pauza de 5 min in care NU STAI PE TELEFON SAU LA TV, pur si simplu te relaxezi. Tot asa, si cand ai terminat de invatat (chiar daca mai ai mici greseli) culca-te, nu mai sta pe telefon fiindca iti oboseste mai tare creierul. Daca trebuie sa inveti pentru dimineata, trezeste te mai devreme si mai repete o data ce ai avut de invatat. Daca nu esti sigur pe tine, roaga pe cineva sa iti puna intrebari legate de ce trebuia sa inveti.

Sper ca am fost de ajutor, o seara frumoasa?

| Alphacrow21 a răspuns:

Sa iti iei o foaie A4, citesti lectia cap-coada scrii informatiile importante pe foaie, citesti si scrii lectia pana o inveti

| daocubacu a răspuns:

Credeam ca sunt singurul in dificultate.laughing Eu am gasit oarecum o cale de a invata care ma ajuta, dar nu in totalitate ca e prea multa materie. Astept un mesaj ceva, daca vrei sa iti dezvalui "micunealta de invatat" rolling on the floor)

| Adry05 a răspuns:

Invat mult mai bine daa imi rescriu eu informatia si imi fac o schema, sageti, liniute, punctulete, daca colorez foarte mult, ma atrage mai mult vizual si incerc fiecarei culori sa-i dau o anumita logica (de aia pentru sesiune am si carioci, si creioane cerate, si markere, si culori, si pixuri colorate laughing))) )