| T0T a întrebat:

Voi cum vă motivați să faceți o temă pe care nu aveți chef să o faceți?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Pai nu stiu...Ascult muzica atunci cand fac teme.Am note foarte bune.Nu ma pot concentra cand e liniste...chiar nu pot. Daca vrei sa iti bati joc de mine atunci ma lasi sa stau in timp ce altul citeste.(Mor daca nu pot sa ma concentrez asupra unui lucru, asa sunt eu)
Cand eram mic lasam televizorul sa mearga in timp ce scriam.Asa ma concentrez.
Din cand in cand ma mai prostesc si incerc sa fac totul sa para un joc, cu obiective.(Nu mai fac asta de ceva timp dar tin minte ca ma motiva un pic).
Concluzia este ca incerc sa nu le vad ca pe "teme" ci ca pe activitati din timpul liber, chiar Hobby-uri uneori.
Sa nu aud ceva gen "uuuu, tocilareee"
Asa sunt eu.Fac totul de placere. Daca ceva nu-mi face placere atunci il fac cat mai placut posibil.

| T0T explică (pentru RainmakerX):

E foarte bine că ești așa. Eu acum mi-am terminat tema și am ascultat muzică în timpul acesta. Pe liniște într-adevăr, devine mult mai plictisitor.

| RainmakerX a răspuns (pentru T0T):

Nu de asta ascult muzica.Pur si simplu nu ma pot concentra cand e liniste. Sunt obisnuit cu harmalaia de la scoala.

13 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Stiu ca temele scolare sunt prioritare si trebuie sa le fac, vrand, nevrand. Asa cum parintii nostri merg zilnic la serviciu, chiar daca poate si lor li s-a acrit de asa ceva, tot la fel trebuie si noi sa facem fata obligatiilor scolare.

| OldSoul a răspuns:

Daca nu eram motivat, nu o faceam.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Asculta muzica, asta e cel mai motivant lucru posibil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca n-am chef sa o fac, cu cat scap mai repede de ea cu atat mai bine. Cam asta e motivatia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O las pana in ultimul moment inainte sa plec.
Observ ca mai am 10 min si trebuie sa plec si atunci ma apuca un chef de scris.

| Rainmaker a răspuns:

Salut GreyN!
Ma motivez exact ca atunci cand trebuie sa inghit vreun leac dizgratios.Inchid ochii, strang din nas, imi iau inima in dinti si-o fac! Vorba proverbului:"Vrei -nu vrei, bea Grigore agheasma!"

| iccecrim a răspuns:

Eu n-o făceam.
Sunt o rebelă, de asta și n-o făceam și să știi că nu regret, oricum școala nu prea contează pentru mine, nu prea ai ce învăța acolo, doar prostii, cel puțin părerea mea.
Fă-ți acele teme care într-adevăr te interesează, dar dacă nu ai chef, atunci nu ți le face.
Ocupă-te și tu de altceva, gen, seriale, filme, cărți (ceva inteligent totuși).
Ocupă-te de ceva ce-ți face plăcere și îți place.
Știu, e un sfat prost, dar cel puțin e părerea mea.
Baftă.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru iccecrim):

Sunt si rebele care isi fac temele si mai merg si la scoala

| iccecrim a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Sunt, sunt, nu te contrazic.

| Carmen12345678 a răspuns:

Pai te gandesti ca trebuie sa o faci, ca este pentru binele tau si ca o sa te ajute cu ceva daca te-o faci.