| Th3AbSinTh3 a întrebat:

Voi la ce facultate va duceti/sunteti? sau ce facultate ati terminat?

7 răspunsuri:
| FataCuChitaraMun?ilor a răspuns:

Eu am terminat Facultatea de Litere.Dar încă nu lucrez.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Si daca 'uni n-are de niciunile', unde ne incadram?
Eu de exemplu fac ceva cu viata asta, si tot mai multi tineri s-au prins ca facultatea nu-ti ofera un viitor chiar daca drumul pe care iti doresti sa-l urmezi include si o facultate anume.
Chiar daca ai note bune, daca nu-ti doresti nimic anume, nu-ti mai pierde ani din viata mancand din caserole, du-te la Mc Donald's imediat dupa liceu. Esti angajat mai usor pe posturi mici daca ai doar liceul. Angajatorii se feresc de candidatii cu facultati in alt domeniu, stiu ca aia isi iau zborul repede, daca prind altceva.

| Th3AbSinTh3 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Si cu o facultate poti sa faci ceva, dar nu aici, pleci frumos in alta tara

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Th3AbSinTh3):

Faci foarte frumos si aici in tara. Exemplu domeniul meu, service auto: daca esti macar ca mine, cu ceva experienta practica si iti doresti cu adevarat o cariera in acest domeniu, faci frumusel AR-ul si devii inginer pe drept, cu sanse maxime de angajare. Eu in cel mai de succes service din zona, aveam sef care coordona tot sectorul de tinichigerie-vopsitorie, cu 4-5 ani mai mare decat mine. Inca facea masterul, si era cam al 3-lea om in firma aia. Si nu era ruda cu patronii, pur si simplu stia ce face. Nu stiu ce salariu avea, dar acolo eu ca nou-venit ajungeam la 1200lei, vopsitorii cu experienta treceau in fiecare luna de 2500 lei... Sigur nu castiga mai putin seful decat noi.
In alta tara cam greu sa pleci cu facultate. In constructii se poate pleca, si chiar sunt bine platite posturile, am o ruda ceva inginer in constructii, care lucreaza de multi ani prin Africa pe salarii de la 3500e, pana la 5000e.
Dar in rest, prin Europa doar cu meserii practice iti gasesti loc de munca, pe salarii care pana la urma nu sunt mare lucru fata de Romania.
Iar daca faci o facultate cu ideea ca tu vrei sa fii la costum, sa stai la birou, sa nu ai treaba cu lucrul practic, nimeni n-o sa te vrea in firma lui. Cel care imi era sef in service a mers acolo la interviu ca sa se angajeze ca simplu mecanic, si uite unde a ajuns.

| Mădălllinna a răspuns:

Am terminat Facultatea de Constructii Iasi happy Mai este cineva de pe aici?

| sweetnov a răspuns:

E o intrebare foarte irelevanta care nu te ajuta pe tine personal cu absolut nimic. Facultatea o alege fiecare dupa anumite criterii, nu dupa cati indivizi se duc la nu stiu ce facultate...

Sau intrebarea ta este incompleta daca intrebi doar atat.
Hai sa te intreb si eu: ce culoare are lenjeria ta de pat?

| Th3AbSinTh3 explică (pentru sweetnov):

E la categoria "conversatii", nu ma ajuta pe mine sa ma hotarasc, stiu deja unde vreau, vreau doar sa vad unde vor si altii.