| astertix09 a întrebat:

Vreau sa adresez cateva intrebari celor care stiu Java si profeseaza in acest domeniu.
In afara de cursurile universitare ce carte sau set de carti recomanda pentru incepatori?
Companiile romanesti iau in considerare o certificare Oracle? De exemplu Oracle Certified Professional Java Programmer. Stiu este de invatat

Răspuns Câştigător
| bluebios a răspuns:

Eu iti recomand cele doua volume Core Java de Cay S. Horstmann si Gary Cornell:

Core Java™, Volume I--Fundamentals (8th Edition)

http://www.amazon.com/......ref=sr_1_1 ie=UTF8&qid=1313648632&sr=8-1

Core Java, Vol. 2: Advanced Features, 8th Edition

http://www.amazon.com/......ref=sr_1_2 ie=UTF8&qid=1313648632&sr=8-2

Daca le vrei in format pdf da-mi un mesaj pe privat cu mailul tau si ti le trimit eu. Da companiile tin cont de certificari, din cate am inteles chiar castiga puncte la liciitatii in functie de certificarile angajatiilor. In general se cauta foarte mult programatori de Java EE, cele doua carti recomadate de mine sunt mai mult de Java SE dar daca este incepator trebuie mai intai sa inveti SE-ul.