| gabygaby a întrebat:

Vreau sa citesc perfect, citesc groaznic meditatii fac dar lucram mai mult cu gramaticacrying cu cititu stau prost doamna a zis ca o sa citesc bine cand voi fii mai mare cica, imi spuneti si mie cum sa fac sa citesc bine in engleza ce reguli sunt, cu alfabetu nu mere, daca sunt niste reguli (ex:daca sunt 2 vocale eat se citeste it)c-am asa ceva dar vrea toate regulile plzzz si funda.

16 răspunsuri:
| adriangabor92 a răspuns:

Sunt reguli

| EUSIATIT a răspuns:

Hei nu te grabi va fi bine doar daca esti ambitioasa, D na are dreptate toate se fac cu rabdare. ok bafta

| antonia09 a răspuns:

In primul rand ar trebui sa le spui parintilor despre aceasta problema, daca nu ai tu curaj sa vorbesti cu meditatoarea.
In al doilea rand incearca sa urmaresti cat mai multe emisiuni in limba engleza sa te acomodezi cu dictia si usor usor sa incerci singur sa pronunti cuvintele auzite, insa trebuie sa ti le notezi intr-un vocabular pentru a putea mai tarziu sa le citesti fara probleme.
De asemenea exista programe de calculator care te pot ajuta sa iti imbunatatesti pronuntia.
Mult succes,

| z8 a răspuns:

Eu zic sa nu te torturezi cu dictionare si alte nebunii pe care trebuie sa le inveti pe de rost.

Sugestiile mele : uita-te la filme in care se vorbeste engleza, cu subtitrare tot in engleza; Windowsul sa-l ai in engleza; spune-i profesoarei tale sa-ti dea exercitii Cambridge KET si PET - astea nu-s exercitii triste facute de oameni sictiriti si sub forma de tabele, sunt chiar foarte interesante, te invata sa citesti, sa vorbesti, sa scrii, sa asculti, etc.

| Kitty a răspuns:

Eu n-am invatat dupa nicio regula, pur si simplu ma punea profa sa citesc cum credeam eu ca e corect si apoi ea ma corecta daca greseam si asa am invatat. La inceput nu-mi placea faptul ca nu puteam citi repede, dar facand mereu acest exercitiu sigur ca s-au vazut rezultate.

| Laura a răspuns:

Nu te supara, cum sa nu sti sa citesti? happy

| Laura a răspuns:

Nu te supara, cum sa nu sti sa citesti? happy aa. intai... invata sa scrii in romana happy

| d33a a răspuns:

Hmm. in ce clasa esti? Unele dictionare au si reguli de pronuntie... sau cauta carti gen "Engleza pentru incepatori"

| Quiss a răspuns:

Presupun ca esti inca mica...
Oricum cititul cursiv si bine se face in timp... Te ajuta daca te uiti la filme, daca mai citesti chestii in engleza etc.

| Alex0194 a răspuns:

Daca iei meditatii spune-i tot ce nu stii fara frica, ca eu nu i-am zis ca mi-e greu sa inteleg sa zicem la filme ce vorbesc aia si odata m-a rugat sa-i traduc un clip video sa vada cum ma descurc si o vazut ca-s varza si a inceput s afaca cu mine si din astea. Nu-ti fa griji ca-ti dai drumul pe parcurs dar incearca pe cat posibil sa te uiti la ele in engleza daca e posibil fara subtitrari chiar daca nu intelegi mai nimic, cu timpul iti dai drumul si o sa fii uimit.

| Anonoim a răspuns:

Uita-te le filme in engleza cu subtitrare tot in engleza usor si placut Fundita pentru idea mea GENIALA

| lili23 a răspuns:

Incearca sa pronunti in timp ce citesti, sa nu mai citesti doar in gand. Asta e valabil si pentru limba romana, pentru a avea o dictie cat mai buna.

Bafta

PS: Nu iti pierde rabdarea

| ForbiddenLove a răspuns:

E bine ca faci gramatica la meditatiihappy. cat despre citit sorry dar chiar nu stiu regulilelaughing...eu citesc bine pe engleza si totusi nu stiu sa iti zic regulilehee hee

| Miauti a răspuns:

Pai simplu ia dictionarul si acolo gasesti cuvintele plus pronuntia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te supy pe mine, dar pe ce clasa esti? presupun ca esti pana in clasa a3-a big grin cu rabdarea treci si marea, trebuie sa repeti citiul, citeste din carti, reviste, benzi desenate, ce iti place tie pentru a-ti dezvolta citirea, fundita PLZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te naibi